23.03.2021 Dzień Talentów w Rudzie Śląskiej

23-03-2021

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej, nad którą patronat sprawuje kierunek międzynarodowe studia polskie na Wydziale Humanistycznym UŚ i Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Będą go też wspominać studenci msp i słuchacze kursu przygotowawczego do studiów w Polsce prowadzonego przez SJiKP UŚ. Obcokrajowcy poprowadzili lekcje dla 14 oddziałów SP od klasy 1. do 8. Prezentowali swoje kraje, uczyli liczyć po chińsku, przygotowywać pisanki na sposób ukraiński, witać się po indonezyjsku, gotować po brazylijsku. Uczniowie zwiedzili cały świat od Chin, Indonezji, Indii, Kazachstanu i Uzbekistanu w Azji przez Azerbejdżan na pograniczu kontynentów, Ukrainę, Rosję, Białoruś, Łotwę i Włochy w Europie po Brazylię, po drodze skręcając na południe, by  w Afryce poznać Nigerię. Z uczniami połączyli się też nauczyciele i ich studenci z zagranicy: z Irati w Brazylii wirtualnie dotarli studenci Soni Niewiadomski, słuchaczki Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego oraz studenci Eli Jun Wang, absolwentki msp, obecnie wykładowczyni na polonistyce w Syczuańskim Uniwersytecie Studiów Zagranicznych w Chongqing. Pomoc w lekcjach zaoferowała też nauczycielka Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ.