Cały Bajkał mówi po polsku…

Bajkalska letnia szkoła języka polskiego
     Olchon, 14-28 lipca 2009

Bajkalska letnia szkoła języka polskiego odbywała się na wyspie Olchon, położonej w południowej części Bajkału.
     Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Sympatyków Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach już po raz kolejny mogła odbyć się letnia szkoła języka i kultury polskiej w Rosji.
     Środki na realizację zadania pozyskano z Kancelarii Senatu RP.

W zajęciach uczestniczyły 22 osoby, młodzież w wieku od 14 do 17 lat.
    Całość przedsięwzięcia została zorganizowana przy współpracy Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej w Irkucku, Polskiej Autonomii Kulturalnej „Ogniwo” w Irkucku.
   Do Rosji Szkoła Języka i Kultury Polskiej wydelegowała absolwentki Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego: Marzenę Wilk-Grabowską (druga od lewej) oraz Dorotę Lis (druga od prawej).
     Lektorkom pomagali nauczyciele na co dzień pracujący z młodzieżą: Natalia Aleksandrowa Pikulina, Helena Tarkanowska i Tatiana Sergiejewna.
     Lektorki, przygotowując się do zajęć, korzystały z licznych publikacji przekazanych przez Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. W Rosji korzystały z podręcznika autorstwa B. Morcinek, A. Madei „Polski mniej obcy”, „Dzień dobry” A. Janowskiej i M. Pastuch. Grupa początkująca pracowała z książką „Miło mi panią poznać” B. Serafin i A. Achtelik.
     Ponadto lektorki testowały wybrane lekcje z podręcznika, który niebawem znajdzie się na półkach księgarskich – „Bawimy się w polski 1” autorstwa A. Achtelik i B. Niesporek-Szamburskiej.
     Każdy z uczestników otrzymał także „Tęczową gramatykę języka polskiego” M. Maciołka (wydawnictwo współfinansowane przez Senat RP).
     Uczniowie byli z zajęć bardzo zadowoleni, lektorki jeszcze bardziej, a największym sukcesem okazało się ukończenie letniej szkoły przez wszystkich jej uczestników.
     Studenci byli zaangażowani w naukę języka polskiego i zdobywanie wiedzy dotyczącej kultury polskiej. Wykazali się ogromną aktywnością podczas zajęć. Dzięki temu praca polskich nauczycielek nie była trudna, a przyjemna i dająca dużą satysfakcję i efekty.
   Lektorki, oprócz zagadnień związanych z gramatyką, ortografią i literaturą polską, wprowadziły na zajęcia również elementy kulturowe, obyczajowe.
     Uczniowie chętnie uczyli się polskich piosenek, zwłaszcza utworu „Jak dobrze nam zdobywać góry…”, który opanowali do perfekcji i śpiewali przy każdej sposobności.
   A także nauczyli się najważniejszego polskiego tańca – poloneza, który odtańczyli na zakończenie BLSJP w obecności Konsula Generalnego.
     Próby do lekkich i przyjemnych nie należały, ale studenci, ambitnie podchodząc do zadania, w niedługim czasie sprostali wyzwaniu. Efekt był niesamowity!
     Okazją do działań praktycznych okazały się również urodziny jednego ze studentów, któremu lektorki przygotowały przyjęcie -niespodziankę.
     BLSJP dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń i atrakcji, z których najciekawsze miały miejsce podczas biwaku na północy Olchonu. Jak przystało na obyczaj harcerski, spaliśmy w namiotach, jedzenie gotowaliśmy na ognisku.
     Największym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się jednak konie, na których każdy miał okazję pojeździć i przekonać się o wyjątkowości tych zwierząt.
     Nawet można było powozić czymś, co przypominało dwuosobową „bryczkę”.
     Nieodłącznym elementem biwaku było także wieczorne ognisko, podczas którego śpiewaliśmy polskie piosenki, opowiadaliśmy różne historie, anegdoty. Uczniowie także dzieli się swoimi wrażeniami z dnia, który minął. A wszystko to po polsku!
   BLSJP została tak zorganizowana, aby studenci między zajęciami mieli trochę czasu wolnego, dla siebie. I bynajmniej nie marnowali go. Często ten czas spędzaliśmy wspólnie na plaży, organizowaliśmy zawody sportowe, spacerowaliśmy, jeździliśmy na rowerach. Męska część studentów rozgrywała mecze piłki nożnej lub tenisa stołowego z „miejscowymi”.
  Dwa tygodnie nad cudownym Bajkałem upłynęły w mgnieniu oka. Nadszedł czas oficjalnego zakończenia Szkoły. Na uroczystość przybył Konsul Generalny RP w Irkucku wraz z rodziną oraz Prezes Stowarzyszenia „Ogniwo”. Studenci na tę okazję przygotowali komediową, jak się później okazało, wersję „Czerwonego Kapturka”, odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, zatańczyli poloneza. Zaprezentowali się również w takich utworach jak: „Oda do młodości” A. Mickiewicza, „Hymn do miłości ojczyzny” I. Krasickiego, „Kto Ty jesteś?”. Ponadto zaśpiewali: „Jak dobrze nam …”, „Hej, sokoły”, „Kocham Cię, Polsko”, „Wieczorem przy ognisku”.
   Studenci za swoją ciężką pracę i zaangażowanie w naukę języka polskiego otrzymali dyplomy i gratulacje. Cała uroczystość dostarczyła wszystkim łez, śmiechu i wzruszenia, a lektorkom poczucie dumy i satysfakcji z osiągnięć, jakich dokonali ich studenci.

Relację przygotowały lektorki:
Dorota Lis i Marzena Wilk-Grabowska