Lekcja patriotyzmu w Mołdawii

Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego dzięki dotacji uzyskanej na ten cel z Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadziło w dniach od 30 sierpnia do 8 września 2008 r. kolejną edycję szkoły języka polskiego w Mołdawii. Tym razem lektorkami były polonistki, absolwentki Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego prowadzonych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ, przygotowujących nauczycieli do popularyzowania kultury polskiej i nauczania języka polskiego jako obcego.
W tym roku zorganizowano szkołę w niewielkim miasteczku Komrat, w mołdawskiej krainie Gagauzja. W projekcie uczestniczyło dwudziestu pięciu studentów. Grupa prezentowała niezwykle zróżnicowany poziom znajomości języka polskiego. Byli studenci, którzy deklarowali wyłącznie bierną znajomość języka, kilku – wykazało się dobrą znajomością polszczyzny, ale wśród uczestników szkoły szczególny podziw wzbudzali ci, którzy nie znając w ogóle języka polskiego, pragnęli rozpocząć edukację, pamiętając, że to mowa ich przodków. Lektorki wspominają zaangażowanie i zapał studentów z sentymentem, tym bardziej, że wśród nich dziewięć osób to panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bielcach, a radość i wytrwałość, jaką wniosły, jest najlepszym potwierdzeniem potrzeby popularyzowania polskości wśród Polaków na Wschodzie.
Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Codziennie przed południem organizowano lekcje nauki pisania, mówienia, czytania… Popołudnia wypełniały zajęcia dotyczące kultury polskiej. Było więc we wrześniu Boże Narodzenie i Wielkanoc, i szykowanie wieczerzy wigilijnej wraz z kolędowaniem, i strojenie koszyczka wielkanocnego. A przede wszystkim dużo opowieści, wzruszających wspomnień, którym żył przed wieloma laty „polski dom”, a teraz dzięki nim trwa nadal w sercach Polaków na obczyźnie.
Jednym z niezapomnianych momentów pozostanie uroczystość wręczenia orderu „Pro Memoria” jednemu z uczestników szkoły języka polskiego panu Stanisławowi Krzyżanowskiemu. Ceremonii dokonała pani Konsul Aleksandra Czapiewska. Niewątpliwie to wydarzenie i historia życia pana Stanisława zasługuje na odrębny artykuł.
Jako lektorki pozostajemy pod ogromnym wrażeniem gościnności organizatorów, opieki ze strony Ambasady Polskiej w Kiszyniowie i prezesek stowarzyszeń „Polaków Gagauzji” pani Ludmiły Walewicz oraz „Polskiej Wiosny w Mołdawii” pani Oksany Bondarczuk, wsparcia duchowego profesor Jolanty Tambor i doktor Aleksandry Achtelik. Cudowna pedagogiczna przygoda! Niezapomniane przeżycie i lekcja patriotyzmu.
Z wyrazami szacunku wobec Wszystkich współtworzących piękną misję polskości wśród Polaków na Obczyźnie – Weronika Zawisza-Grzanka.

Anna Dąbrowska