Osoby polskiego pochodzenia w SJiKP w Cieszynie

Osoby polskiego pochodzenia na letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej oraz w warsztatach polonistycznych w Cieszynie

W dniach od 1 do 28 sierpnia 2008 roku odbyła się w Cieszynie XVIII letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej zorganizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenie Sympatyków SJiKP UŚ. W letniej szkole uczestniczyło między innymi 25 studentów polskiego pochodzenia.

13 sierpnia do uczestników letniej szkoły dołączyli uczestnicy warsztatów polonistycznych. 12 osób spośród nich to nauczyciele z zagranicznych szkół z polskim językiem nauczania.

Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego od kilku lat otrzymuje z Kancelarii Senatu RP wsparcie finansowe w organizacji letniej szkoły i warsztatów polonistycznych dla studentów polskiego pochodzenia i nauczycieli zagranicznych szkół z polskim językiem nauczania. Również w tym roku przekazana przez Kancelarię Senatu RP dotacja umożliwiła przyjazd 37 osób na atrakcyjne kursy języka polskiego. Uczestnicy letniej szkoły i warsztatów wzięli udział w Sprawdzianie z polskiego. Jednym z gości honorowych była Wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek, która w uznaniu zasług na rzecz Polonii przekazała na ręce dyrektor Szkoły dr hab. Jolanty Tambor Srebrnego Orła Senatu.

Na cieszyńskim rynku zorganizowany został Wieczór Narodów, podczas którego studenci prezentowali własne kultury.

Nasi goście

Studenci Szkoły mieli przyjemność spotkać się ze znakomitym polskim reżyserem prof. Krzysztofem Zanussim. W czasie spotkania można było wysłuchać wielu barwnych opowieści, zadać pytania i poprosić o autograf. Obejrzeliśmy także jeden z krótkometrażowych filmów z odautorskim komentarzem na żywo.

Odbyło się także spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego, byłym Burmistrzem Cieszyna i byłym Marszałkiem Województwa Śląskiego dr. Janem Olbrychtem.

Studenckie teatrzyki

Wspólnym przedsięwzięciem letniej szkoły i warsztatów było wystawienie sztuki „Moralność pani Dulskiej”. Wcielający się w role studenci stworzyli niezapomniane kreacje aktorskie. Wiele emocji wzbudzili studenci prezentujący wiersze dla dzieci w czasie teatrzyku letniej szkoły.

Uczestnicy warsztatów polonistycznych oprócz zajęć z języka, literatury, kultury i metodyki brali także udział w warsztatach teatralnych, a rezultatem ich pracy były etiudy, które zaprezentowali studentom letniej szkoły.

Wycieczki

W czasie letniej szkoły i warsztatów odbyły się liczne wycieczki. Studenci zwiedzili Cieszyn, mieli okazję pospacerować w Beskidach, zwiedzić pałac w Pszczynie i muzeum w Oświęcimiu, zachwycić się urokiem Krakowa i zobaczyć, jak robi się piwo w Browarach Tyskich.

Filmy

Spotkania z kulturą polską były także spotkaniami z polskimi filmami. Uczestnicy letnich kursów mieli okazję zobaczyć: Jasminum, Lejdis, Kanał, Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową a także polskie animacje i filmy o Śląsku.

Koncerty

Muzyczną oprawę kursów stanowiły koncerty, podczas których uczestnicy słuchali, tańczyli, śpiewali, a także sami występowali. Naszymi gośćmi byli: tenor Jarosław Wewióra oraz zespół Karlik. Studenci śpiewali też polskie piosenki i wysłuchali koncertu inauguracyjnego festiwalu muzyki wokalnej Viva il canto oraz koncertu folklorystycznego w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.

Spotkania z literaturą polską

Polską poezję i prozę przybliżaliśmy studentom na wiele sposobów. Odbyły się dwa wieczorki: jeden poświęcony poezji Zbigniewa Herberta, drugi prezentujący Nataszę Goerke. Wielu studentów podjęło się też przekładu wiersza Herberta O dwóch nogach pana Cogito, uczestnicząc w Turnieju Tłumaczy.

TURNIEJ TŁUMACZY

W tym roku Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego ukończyła 18 lat. Studenci z radością uczcili to uzyskanie pełnoletniości.