Grundbaustein Polnisch. Propozycja programu nauczania języka polskiego jako obcego

Martyniuk Waldemar

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kraków 1991

Publikacja jest próbą stworzenia kompleksowego programu nauczania języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym. Program powstał z myślą o odbiorcach niemieckojęzycznych w chwili, kiedy w Europie jeszcze nie myślano o stworzeniu ESOKJ. Propozycja została skomponowana w oparciu o badania naukowe prowadzone na niemieckich uczelniach wyższych. Na program składa się opis podstawowych sytuacji komunikacyjnych, pól leksykalnych, kategorii gramatycznych, tematów, rodzajów tekstów i ćwiczeń oraz informacji realioznawczych. Książka to także źródło wiedzy na temat nauczania języka polskiego w Niemczech w latach 80. oraz nauczania języków obcych.