Czy Czechów jest trzech? Učebnice polského jazyka pro Čechy

Pösingerová Kateřina, Seretny Anna

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kraków 1992

Pierwsza część podręcznika przeznaczonego dla studentów z Czech, którzy uczą się języka polskiego jako obcego. Publikacja powstała w wyniku współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Karola w Pradze. Materiał podzielony jest na 10 jednostek lekcyjnych i przeznaczony jest do pracy ze studentami początkującymi. Komunikacyjny program nauczania uzupełniony został wiadomościami gramatycznymi, zaprezentowanymi pod kątem czeskiego odbiorcy, tzn. kładąc nacisk na najbardziej problematyczne zagadnienia różniące język polski od czeskiego. Uzupełnieniem podręcznika są nagrania umieszczonych w nim tekstów oraz słowniczek pojawiających się wyrazów. Kontynuacją książki jest wydana kilka lat później pozycja zatytułowana Coraz bliżej Polski przeznaczona dla studentów średnio zaawansowanych.