Coraz bliżej Polski. Učebnice polského jazyka pro Čechy. Część II

Pösingerová Kateřina, Seretny Anna

Wydawnictwa Uniwersytetu Karola
Praga 1997

Druga część podręcznika dla studentów z Czech, którzy uczą się języka polskiego jako obcego, przeznaczona na poziom średnio zaawansowany (pierwsza część Czy Czechów jest trzech? skierowana była do studentów początkujących). W publikacji dominuje podejście konfrontatywne, dlatego też położono nacisk na te elementy gramatyczno-leksykalne, które mogą być szczególnie kłopotliwe dla studentów czeskojęzycznych. Podręcznik składa się z 9 jednostek lekcyjnych, w każdej z nich znajdują się dwa teksty do analizy, obszerny słownik polsko-czeski, lista tematów do dyskusji, komentarz gramatyczny z ćwiczeniami oraz fragmenty utworów literackich i artykułów prasowych. W książce znajduje się też zestaw testów w języku polskim i czeskim przeznaczonych do ćwiczeń przekładowych. Publikacja powstała w wyniku współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Karola w Pradze.