Biesiada Śląska – impreza charytatywna (30 stycznia 2009)

20-04-2017

30.01.2009 odbyła się w Rektoracie Uniwersytetu Śląskiego Biesiada Śląska – impreza charytatywna, na której gromadzone były fundusze na organizację letnich i zimowych szkół języka polskiego na Wschodzie. Patronat honorowy nad Biesiadą objął JM Rektor UŚ, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Biesiadę rozpoczęła część oficjalna – przemówienia Prezes Stowarzyszenia prof. dr hab. Małgorzaty Kity, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego – prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia, Przewodniczącego Rady Naukowej Szkoły – prof. zw. dr. hab. Mariana Kisiela. Uczestnikami Biesiady byli współpracownicy, przyjaciele i sympatycy Szkoły, profesorowie, wykładowcy, doktoranci z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy, studenci polscy i zagraniczni (m.in. z Japonii, Turkmenistanu, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Norwegii), władze administracyjne i pracownicy administracji uniwersyteckiej oraz goście spoza uczelni (dr Bogusław Szymański – dyrektor Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej MNiSW, Adam Pastuch – dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Tadeusz Kijonka – Redaktor Naczelny „Śląska”, Stefan Gajda – prezes Górnośląskiego Oddziału „Wspólnoty Polskiej” i wielu innych miłych gości).

Po części oficjalnej rozpoczął się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” z Radzionkowa. Po występie, na który składały się śląskie tańce i piosenki podano tradycyjny śląski obiad – rolady, biołe i czorne kluski i modro kapusta. Na stołach nie zabrakło innych śląskich potraw – było tuste (smalec) ze szpyrkami, ogórki kiszone, szałot, frankfuterki, żymloki, krupnioki, galert i wiele innych przysmaków. Napoje ufundowali sponsorzy Biesiady – soki firma Tymbark, piwo Tyskie Browary Książęce oraz wina firmy Belvedere oraz Winarium Marka Kondrata. Imprezę zorganizowała firma ASOBI – Organizacja Wydarzeń.

Kolejną atrakcją wieczoru był występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”, który nie tylko zaśpiewał dla gości, ale także razem z nimi zatańczył. Na biesiadzie znaleźć można było różne ciekawostki: stoisko, na którym za symboliczne 2 złote można było zrobić sobie wodzionkę lub kupić wyprodukowany specjalnie z okazji biesiady Gorący Kubek z wodzionką. Na tym samym stoisku można było do nabycia domowe tuste. Oprócz tego Szkoła Języka i Kultury Polskiej wystawiła stoisko z pamiątkami z całego świata, które uczestnicy balu mogli zabrać po wrzuceniu symbolicznej sumy do puszki.

Nie zabrakło również nawiązań tematycznych do Śląska – klimat wprowadzał pokaz zdjęć „Panorama Miast Śląska” oraz dopasowane kolorystycznie i tematycznie dekoracje. Na końcu oczywiście przyszedł czas na tańce i dobrą zabawę do białego rana.

Cegiełki i datki wrzucane do skarbonek pozwolą także i w tym roku zawieźć kawałek Polski dzieciom i młodzieży nad Bajkał, do mołdawskich Bielc, do Szkoły im. Św. Królowej Jadwigi w Gruzji i w wiele innych dalekich miejsc.