Delegacje z Brazylii z wizytą na Uniwersytecie Śląskim (21 i 25 października 2016)

25-04-2017

W piątek, 21 października 2016 o godzinie 11:00 w Sali Rady Wydziału im. Z.J. Nowaka na Wydziale Filologicznym UŚ odbędzie się spotkanie władz Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz Wydziału Filologicznego UŚ z delegacją Uniwersytetu – Universidade Estadual do Centro-Oeste (UNICENTRO) – w Irati w stanie Parana w Brazylii. Z ramienia Uniwersytetu Śląskiego gości powitają prof. dr hab. Jolanta Tambor, pełnomocnik Rektora ds. Studentów Zagranicznych, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ oraz prof. zw. dr hab. Adam Dziadek, prodziekan ds. nauki Wydziału Filologicznego UŚ w Katowicach. Uniwersytet w Irati reprezentować będą: dr Marileia Gartner, koordynator Instytutu Badań nad Kulturą Słowiańską UNICENTRO, dr Ancelmo Schörner, dr Luciane Trennephol da Costa, dr Nelsi Antonia Pabis i Sônia Eliane Niewiadomski. W spotkaniu będą również uczestniczyć wykładowcy i studenci Uniwersytetu Śląskiego pochodzący z Brazylii, którzy opowiedzą gościom o swych wrażeniach związanych ze studiami i pracą na naszej uczelni.

Uniwersytet Śląski w zeszłym roku akademickim nawiązał współpracę z Instytutem Badań nad Kulturą Słowiańską / NEES / UNICENTRO. Obecna wizyta jest dalszym krokiem do poszerzenia współpracy, która będzie obejmować wymianę kadry naukowej, dydaktycznej i studentów oraz plany zdalnego nauczania języka polskiego prowadzonego przez pracowników UŚ dla brazylijskich studentów. W czasie spotkania omówione zostaną dalsze szczegóły dotyczące planowanych działań o charakterze naukowym i badawczym. Oba Uniwersytety przygotowują do podpisania umowę o współpracy bilateralnej.

We wtorek, 25 października 2016 r. w Szkole Języka i Kultury Polskiej UŚ i na Wydziale Filologicznym gościć będzie grupa młodzieży i nauczycieli z Cruz Machado z Brazylii, którzy przyjechali do Polski w ramach wolontariatu „Wolne miejsce”. Jednym z ważniejszych miejsc, które odwiedzą, będą Katowice. Grupa uczestniczyć będzie w zajęciach lektoratowych z języka polskiego jako obcego, na których pozna metody uczenia naszego języka, a także wysłucha wykładu „W 90 minut dookoła Polski” opowiadającego o realiach kulturowych, obyczajowych i geograficznych naszego kraju. Po zajęciach młodzież weźmie udział w spotkaniu z dr hab. Aleksandrą Achtelik, wicedyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ oraz studentami UŚ brazylijskiego pochodzenia. Cruz Machado jest oddaloną o ok. 400 km od Kurytyby – stolicy stanu Parana – najstarszą polską osadą w Brazylii, w której do dziś polskość jest niezwykle żywą tradycją.