Delegatki UŚ na Międzynarodowym Tygodniu Edukacyjnym w Chongqing

25-09-2018

Od 25 do 30 września na Uniwersytecie Southwest w Chongqing odbędzie się Międzynarodowy Tydzień Edukacyjny. Będą to targi edukacyjne, podczas których promowane będą uczelnie z całego świata. Uniwersytet Śląski wysłał oczywiście do Chin swoich przedstawicieli. W związku z działalnością Centrum Języka i Kultury Chińskiej współpraca z chińskimi partnerami jest dla nas szczególnie cenna. To właśnie przez najbliższe dwa lata zajęcia w Centrum prowadzić będzie Yang Xiaoting – lektorka języka chińskiego oddelegowana właśnie przez Uniwersytet Southwest. Udało się to osiągnąć dzięki czerwcowej wizycie delegacji SWU w Katowicach (https://www.us.edu.pl/ delegacja-z-chin-southwest-university).

Mgr Anna Gawryś (Szkoła Języka i Kultury Polskiej) oraz mgr Paulina Tabor (lektora języka polskiego, dyrektor Centrum Studiów Polskich na Uniwersytecie Northeastern w Shenyang) będą promować w Chongqing UŚ, prowadzić pokazowe lekcje języka polskiego, wykłady i warsztaty dotyczące Polski, jej tradycji i obyczajów. Podczas pobytu delegacji UŚ w Chongqing odbędzie się także spotkanie ze studentami, którzy odwiedzili już Polskę w ramach współpracy UŚ i SWU (umowa o współpracy pomiędzy naszymi uniwersytetami została podpisana w 2017 roku) i byli uczestnikami XXVII i XXVIII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie. Ponadto delegatki UŚ odbędą dwa ważne spotkania – z działem współpracy zagranicznej SWU oraz z przedstawicielami Sichuan International Studies University (rozmowy o współpracy z tym uniwersytetem rozpoczęły się we wrześniu 2018 od wizyty prorektora ds. współpracy krajowej i międzynarodowej, dr. hab. prof. UŚ Tomasza Pietrzykowskiego). Rozmowy na obu uniwersytetach będą miały na celu pogłębienie współpracy i rozwinięcie jej na różnorodnych polach.