Inauguracja kolejnej edycji studiów podyplomowych w Irlandii

31-10-2017

28 października 2017 r. odbyła się uroczysta inauguracja Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego dla słuchaczy z Irlandii. Projekt jest prowadzony przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ wraz z Polsko-Irlandzkim Stowarzyszeniem Edukacyjnym już po raz drugi. W uroczystości uczestniczyli: dr hab. Aleksandra Achtelik, kierownik Studiów, dr hab. Katarzyna Wyrwas, wicedyrektor Instytutu Języka Polskiego im. I. Bajerowej oraz dr Wojciech Kostka z Polsko-Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego.

Podczas trzech semestrów słuchacze zyskają kwalifikacje do nauczania kultury polskiej i języka polskiego jako obcego. W Irlandii wzrasta zainteresowanie językiem polskim. Powstają szkoły społeczne, w których dzieci i młodzież uczą się języka polskiego w soboty. Placówki te poszukują wykwalifikowanych nauczycieli jpjo. W tym roku ruszył także pilotażowy program nauczania naszego języka w szkołach średnich. Słuchacze studiów będą spotykać się raz w miesiącu w Dublinie z wykładowcami z Uniwersytetu Śląskiego, a w sierpniu przyjadą do Polski, by odbyć praktyki zawodowe w grupach zróżnicowanych językowo.