Intensywny kurs komunikacyjny języka polskiego na Uniwersytecie w Lipsku (marzec 2014)

22-04-2017

Lipsk przywitał nas piękną pogodą i wyjątkowo aktywnymi mieszkańcami. Rowerzystów jest tam więcej niż pieszych, o czym niejednokrotnie miałyśmy okazję się przekonać. Aktywny tryb życia przejawiał się także na prowadzonych przez nas zajęciach z języka polskiego dla studentów lipskiej slawistyki. Już w poniedziałek czekały na nas dwie grupy młodzieży, która mimo trwającej w Lipsku sesji egzaminacyjnej dzielnie stawiała się na codziennych zajęciach w ramach intensywnego kursu komunikacyjnego. Z zapałem wzięłyśmy się do pracy, która okazała się bardzo przyjemna – studenci chętnie brali udział w proponowanych przez nas grach i zabawach językowych, poznawali ciekawostki o naszym kraju, uczyli się frazeologii oraz zagadnień gramatycznych. A przede wszystkim rozmawiali po polsku – na czas zajęć każdy inny język został bowiem za drzwiami sali ćwiczeniowej. Popołudniami miałyśmy czas na zwiedzanie pięknego Lipska oraz niekończące się rozmowy z dr Jolantą Rudolph, która w czasie całego pobytu się nami opiekowała. Nie zabrakło również spotkań z panią prof. Danutą Rytel-Schwarz z Katedry Slawistyki Uniwersytetu w Lipsku, z którą od wielu lat współpracuje Szkoła Języka i Kultury Polskiej. Szczególne wrażenie zrobiła na nas wizyta na wieży telewizyjnej, z której mogłyśmy podziwiać panoramę miasta. Znalazłyśmy się w mieście, w którym pracowali i studiowali najwięksi: Jan Sebastian Bach, Ryszard Wagner czy Fryderyk Schiller – z zainteresowaniem odnajdowałyśmy kolejne ślady ich obecności. Pobyt okazał się krótki, ale bardzo intensywny – jak bowiem mówi stare powiedzenie: wszystko, co dobre, szybko się kończy. Do Katowic wróciłyśmy z cudownymi wspomnieniami i pełne wrażeń z niezapomnianego pobytu.

Karolina Graboń i Kinga Groszewska