Język polski w Irati w stanie Parana w Brazylii (4 listopada 2015)

23-04-2017

4 listopada 2015 r. gościem Szkoły Języka i Kultury Polskiej była Sônia Eliane Niewiadomska reprezentująca Uniwersytet Irati w stanie Parana w Brazylii (ok. 200 km od Kurytyby), przywożąc także listy z propozycją współpracy, które podpisała prof. dr Mariléia Gärtner, koordynatorka Instytutu Badań nad Kulturą Słowiańską / NEES / UNICENTRO.

Sônia Niewiadomska studiowała polonistykę na Uniwersytecie Federalnym Parany (UFPR) w Kurytybie. Uczestniczy w projekcie „Mapeamento do Legado Cultural Eslavo”, który służy zebranie wszystkich informacji na temat aspektów kultury polskiej i ukraińskiej, które nadal utrzymują się w Brazylii.

Spotkanie służyło przede wszystkim przygotowaniu umowy o współpracy Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Irati oraz współdziałania w ramach IV SIMPÓSIO INTERNACIONAL DE ESTUDOS ESLAVOS w UNICENTRO, które odbędzie się w dniach 7, 8, 9 czerwca 2016 r. w UNICENTRO w Kampusie Uniwersytetu Irati. Wezmą w nim udział badacze, wykładowcy, studenci zainteresowani badaniem kultur słowiańskich oraz potomkowie imigrantów z krajów słowiańskich. Konferencji będą towarzyszyć pokazy filmowe, wystawy, warsztaty i spotkania dyskusyjne. W czasie spotkania omówiono także możliwość poprowadzenia kursu języka polskiego na odległość oraz organizację studenckich warsztatów polsko-brazylijskich na Uniwersytecie Śląskim.