Made in Poland – Made in Asia

19-04-2018

8 maja 2018 roku odbędzie się szósta już edycja festiwalu filmowego Made in Poland. Tegoroczna odsłona festiwalu przebiegać będzie pod hasłem Made in Poland, Made in Asia. Zaprezentowane zostaną produkcje kinematografii polskiej, gruzińskiej, kirgiskiej oraz chińskiej, zawierające elementy charakteryzujące te obszary kulturowe. Celem festiwalu jest pogłębienie kompetencji kulturowych wśród studentów polskich oraz zagranicznych. Od początku swego istnienia Made in Poland miał na celu prezentację kultur, tradycji, obyczajów właściwych danym krajom, a także przybliżenie kultury polskiej studentom zagranicznym studiującym na Uniwersytecie Śląskim.

W tym roku festiwal organizowany jest przez doktorantów Uniwersytetu Śląskiego przy współpracy Szkoły Języka i Kultury Polskiej, Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich oraz Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ. Od pierwszej edycji opiekę merytoryczną nad imprezą sprawuje dr Agnieszka Tambor z Wydziału Filologicznego.

9.15 rozpoczęcie festiwalu

9.30-11.30 Gruziński film „Mandarynki” (2013), reż.: Zaza Urushadze, 87 min., prelekcja: mgr Giga Gogosashvili

Jesień 1992 roku. Abchazja walczy o odłączenie się od Gruzji. Dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach barykady.

11.40 Kirgiski film „Centaur” (2017), reż.: Aktan Abdykalykov, 89 min., prelekcja: mgr Akylai Abylkadyr

Mieszkańcy Kirgistanu przez wieki byli bardzo przywiązani do swoich koni. Galop przez stepy dawał im poczucie wolności i nieograniczonej siły. Ale ta epoka się skończyła, a konie zamykane są w prywatnych stajniach i mają ograniczony kontakt z ludźmi.

13.30-14.00 przerwa na kawę

14.00 Chiński film „Cesarzowa” (2006), reż.: Zhang Yimou, 111 min., prelekcja: dr Agnieszka Tambor

Akcja toczy się w X wieku naszej ery. Głównym miejscem wydarzeń jest pałac cesarza Chin, Pinga (Yun-Fat Chow), gdzie – obok politycznych rozgrywek – równie wielkie znaczenie dla przyszłości kraju mają męsko-damskie intrygi, które toczą się w największej tajemnicy.

16.30 Polski film „Kret” (2010), reż.: Rafael Lewandowski, 108 min., prelekcja: dr Agnieszka Tambor

Paweł rozkręca wraz z ojcem interes. Wszystko układa się pomyślnie do momentu, kiedy powstaje artykuł godzący w dobre imię rodziny.

plakatMIP