Moda na polski! (21 lutego 2009)

20-04-2017

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Aby uczcić to święto i zapoczątkować „Modę na polski” z inicjatywy Marszałek Senatu RP Krystyny Bochenek zostało zorganizowane spotkanie pod tym samym hasłem. Podczas imprezy młodzież z ponad 30 szkół z województwa śląskiego miała okazję wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Andrzeja Markowskiego, spotkać się z Wojciechem Kuczokiem, obejrzeć wystawę otwartą przez prof. dr. hab. Jana Malickiego, Dyrektora Biblioteki Śląskiej. Głównym elementem było dyktando podczas którego wyłoniono nie tylko bezbłędnego ucznia ale też najlepszą szkołę, czyli taką której uczniowie popełnili najmniej błędów. W tym dniu każdy mógł się czuć zwycięzcą, gdyż dla wszystkich uczestników przewidziano nagrody książkowe – każdy piszący otrzymał „Grę w gramatykę” I. Loewe i A. Rejtera. Otuchy piszącym w historycznej sali Sejmu Śląskiego dodawali m.in. Minister Edukacji Krystyna Hall czy Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk. Wśród organizatorów nie zabrakło Uniwersytetu Śląskiego.

Grupa studentów filologii polskiej pod opieką prof. UŚ, dr hab. Jolanty Tambor sprawnie i szybko sprawdziła dyktanda i pomogła wyłonić zwycięzców:

I miejsce: Aleksandra Mikołajczyk – II LO im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim.
II miejsce: Kacper Miodoński – II LO im. A. Asnyka w Bielsku-Białej.
III miejsce: Anna Wendreńska – III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach.

Za poświęcony czas i zaangażowanie serdecznie dziękujemy studentom:

1. Beata Duda
2. Bernadetta Ciesek