Narodowe Czytanie w Cieszynie. Rozgrzewka

08-07-2019

19 sierpnia 2019 roku od 17:30 w Cieszynie odbędą się niezwykłe spotkania z literaturą polską. Międzynarodowe grono studentów Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, którzy uczestniczą w XXIX letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej zaprezentuje teksty najwybitniejszych polskich pisarzy z końca XIX wieku: Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej. Będą to przystosowane do podstawowego poziomu znajomości języka polskiego nowelki z okresu pozytywizmu, wybrane do w tym roku do Narodowego Czytania przez parę prezydencką. Lekturze utworów towarzyszyć będą nowoczesne aranżacje oraz kwizy i konkursy z nagrodami, wśród nich m.in. książeczki z serii „Czytaj po Polsku” z tymi właśnie nowelkami, które Szkoła wydaje dla cudzoziemców, ale też wiele innych atrakcyjnych upominków. Dla dorosłych będzie to okazja do przypomnienia sobie zapomnianych już zapewne lektur szkolnych, dla dzieci poznanie tych utworów w ciekawej przystępnej formie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych – a szczególnie uczniów, studentów, cieszynian oraz goszczących w mieście na granicy turystów do współtworzenia tej imprezy. Będzie to niepowtarzalna okazja, by dowiedzieć się, jak są postrzegani polscy twórcy w świecie oraz jak teksty Sienkiewicza, Prusa czy Konopnickiej interpretują Chińczycy, Brazylijczycy, Hindusi czy Macedończycy.

Impreza organizowana jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ jako część akcji Narodowe Czytanie 2019 i w ramach programu Promocja Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Więcej informacji na stronie: https://www.sjikp.us.edu.pl/pl/projekty/narodowe-czytanie-w-cieszynie/