Nawiązanie współpracy z Uniwersytetem w Chemnitz

29-04-2013

W tym roku Uniwersytet Śląski podpisał kolejną umowę bilateralną w ramach programu Erasmus z Politechniką w Chemnitz, gdzie prowadzone są studia w ramach programu „Kultur- und Länderstudien Ostmitteleuropas”. Inicjatorem współpracy był dr Piotr Kocyba, który swój doktorat poświęcił kwestiom śląskim. Lektorką języka polskiego na Politechnice w Chemnitz jest Katarzyna Kupfer, absolwentka Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego, prowadzonych kilka lat temu przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ w Lipsku we współpracy z Uniwersytetem Lipskim (i pomocy finansowej FWPN).
     Wizyta delegacji UŚ w Chemnitz miała miejsce 25-26 kwietnia 2013. Szkołę Języka i Kultury Polskiej reprezentowała dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor, dyrektor oraz dr Aleksandra Achtelik, wicedyrektor, Wydział Filologiczny – dr hab. Monika Bielińska, prodziekan ds. studenckich i kształcenia. W spotkaniu ze strony niemieckiego partnera uczestniczył prodziekan Wydziału Filozoficznego, prof. dr Miloš Reznik, dr Piotr Kocyba z Katedry Studiów Europy Środkowowschodniej oraz Katarzyna Kupfer. W czasie spotkania omówiono plany wspólnej polsko-niemieckiej konferencji poświęconej językom etnicznym, tożsamości, interkulturowości.
     Delegacja z UŚ spotkała się ze studentami uczącymi się języka polskiego w Chemnitz. Studentom przedstawiono ofertę dydaktyczną Uniwersytetu Śląskiego, prezentację UŚ i Szkoły Języka i Kultury Polskiej, zaproponowano odbycie części studiów w Polsce. Niemieccy słuchacze otrzymali pomoce dydaktyczne, które pomogą im w nauce języka polskiego i będą stanowić „przypominajkę” o możliwości studiowania w Katowicach. Wizytę w Chemnitz zakończyła lekcja polskiego prowadzona przez dr A. Achtelik.