Ostatni tydzień XXX letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej

08-09-2020

Kolejny, a zarazem ostatni tydzień XXX letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej dobiegł końca. Był ostatni, ale na pewno nie był mniej intensywny od poprzednich. Studenci wysłuchali wykładów m.in. o stereotypach językowych, o strukturze politycznej Polski i polskich tradycjach. Z kolei słuchacze kursu dla lektorów zagranicznych poznawali tajniki wykorzystania literatury dla młodzieży i dorosłych na zajęciach z języka polskiego. Wzorem poprzednich lat wybraliśmy się na wycieczkę do Oświęcimia, aby na własne oczy zobaczyć świadectwo tragicznej historii tego miejsca. Tym razem wycieczka odbyła się w wersji online i pozwoliła uczestnikom kursu w niezwykły sposób zetknąć się z tym miejscem pamięci. Wieczorami studenci rozmawiali o studiach w Polsce – off i online. Zaznajomiliśmy ich ze strukturą Uniwersytetu Śląskiego i zaprosiliśmy do studiowania na naszej uczelni. Tematem gorących debat było także miejsce, do którego Balladyna powinna udać się na emigrację. Losy dobrze wszystkim znanych dwóch sióstr przedstawiono w niekonwencjonalny sposób w trakcie interaktywnego teatru, w którym publiczność miała głos i mogła zadecydować o losach Balladyny. Pod koniec tygodnia studenci przygotowywali się do testu końcowego, zaplanowanego na 20 sierpnia i zdanego przez wszystkich z fantastycznym rezultatem. Ostatni dzień zajęć upłynął pod znakiem zabawy w językowy escape room, przygotowany przez mgr Magdalenę Knapik. 21 sierpnia ze smutkiem, ale i z poczuciem odniesionego sukcesu, oficjalnie zakończyliśmy XXX letnią szkołę języka i kultury polskiej.