Polsko-ukraińska wymiana młodzieży – projekt koordynowany przez Natalię Stachniuk, uczestniczkę kursu lektorskiego SJiKP UŚ

20-10-2019

We wrześniu 2019 roku Natalia Stachniuk, uczestniczka kursu lektorskiego dla zagranicznych lektorów języka polskiego jako obcego organizowanego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ na zlecenie NAWA koordynowała projekt wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej. Zadanie zakładało kilkudniowy pobyt młodzieży polskiej na Ukrainie – w Kamieńcu Podolskim oraz uczestników z Ukrainy w Polsce – w Dąbrowie Tarnowskiej.

Uczestnicy z Ukrainy mieli okazję zwiedzić Dąbrowę Tarnowską i jej okolice: malowniczą wieś Zalipie, gdzie uczyli się malować zalipiańskie kwiatki na deseczkach, które potem otrzymali w prezencie; muzeum drogownictwa w Szczucinie – studenci dowiedzieli się, jak dawniej budowano drogi; zespół dworsko-parkowy w Brniu – odbyły się tam warsztaty taneczne; Kraków i Tarnów – szczególnie ważne miasto, bo w 1920 działał tam rząd tymczasowy i przebywał na uchodźstwie pierwszy rektor i założyciel Narodowego Uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim – Iwan Ohijenko. W Polsce studenci byli zachwyceni życzliwością Polaków i programem kulturalnym.

Do Kamieńca obie grupy pojechały już razem. Pobyt rozpoczął się od nocnej wycieczki „Polowanie na wiedźmy” – atmosfera średniowiecza,  uczestnicy mogli przebrać się w płaszcze z kapturami i zwiedzać zamek w blasku pochodni. Potem był Chocim i Okopy  św. Trójcy, rejs statkiem po Dniestrze, zwiedzanie Jaskini  Kryształowej w Krywczu. W drodze powrotnej polska grupa miała okazję zwiedzić także Lwów.

Uczestnicy projektu podkreślali wagę tego typu zajęć, które pozwalają na wymianę doświadczeń, poznanie języka, kultury i mentalności przedstawicieli obu krajów, a także wyzbycie się stereotypowego postrzegania świata.