Pracownicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich uczestnikami debaty „Język w służbie etyki” (19 lutego 2015)

23-04-2017

19 lutego 2015 roku dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, dr Agnieszka Madeja, mgr Anna Gałęziowska-Krzystolik, mgr Aleksandra Kalisz, mgr Karolina Graboń ze Szkoły oraz dr Marcin Maciołek z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ wzięli udział w Forum Debaty Publicznej „Język w służbie etyki” zorganizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Debatę prowadziła dr hab. Katarzyna Kłosińska, sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Eksperci z Rady Języka Polskiego oraz polskich uczelni wyższych, a także przedstawicielka Polskiego Radia dyskutowali na temat etyczności w języku oraz etycznej strony języka, co okazało się niezwykle interesującym zagadnieniem. Głos zabrali referenci: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk (UW, RJP), prof. hab. Mirosława Marody (UW, PAN), prof. dr hab. Bogusław Skowronek (UP im. KEN w Krakowie) oraz red. Beata Michniewicz (Polskie Radio). W dyskusji wzięli udział zgromadzeni goście i słuchacze – wśród nich prof. Jolanta Tambor. Debatę uświetniła wieczorna Gala Języka Ojczystego i niezwykły koncert poświęcony polskiemu poecie Edwardowi Stachurze zatytułowany „Jestem niczyj, czyli wszystko jest poezją” z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz teatralnej.