Protokół z 19. edycji „Sprawdzianu z polskiego”

  15 sierpnia 2016 roku o godz. 10.30 odbył się w Cieszynie międzynarodowy konkurs ortograficzny „Sprawdzian z polskiego”, który został zorganizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Do konkursu przystąpiło 170 cudzoziemców z 33 krajów świata. Byli wśród nich uczestnicy XXVI letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Tekst dyktanda napisał dr Marcin Maciołek. Nad prawidłowym przebiegiem „Sprawdzianu z polskiego” czuwało jury w składzie:
Prof. dr hab. Jolanta Tambor – przewodnicząca jury,
Dr hab. Aleksandra Achtelik,
Dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak,
Dr hab. Danuta Krzyżyk,
Dr Marcin Maciołek.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Yavor Vasilev z Bułgarii. Tytuły wicemistrzowskie otrzymali:
  Tomáš Grach ze Słowacji – I Cudzoziemski Wicemistrz Języka Polskiego
  Olena Mazepa z Ukrainy – II Cudzoziemski Wicemistrz Języka Polskiego
  Kostiantyn Zinchenko z Ukrainy II Cudzoziemski Wicemistrz Języka Polskiego.

Jury przyznało też nagrody „5+” dla osób, które w poszczególnych grupach lektorskich najlepiej napisały tegoroczne dyktando. Wyróżnieni zostali:
Polina Petrova z Bułgarii (rzodkiewki)
Nadezhda Metsik z Kazachstanu (kalafiory)
Yanran Kong z Chin (banany)
Lisa Sieusahai z Kanady (pomidory)
Elnara Musayeva z Azerbejdżanu (maliny)
Jukine Hanaoka z Japonii (pomarańcze)
Andrei Tebenkov z Rosji (cytryny)
Inna Tebenkova z Rosji (groszki)
Malak Hajiyeva z Azerbejdżanu (gruszki)
Diana-Georgiana Grigore z Rumunii (truskawki)
Anja Džeko z Chorwacji (śliwki)
Radka Vychodilová z Czechii (ogórki)
Maria Skachedubova z Rosji (porzeczki).

Nagrodą Orła Polskiej Ortografii uhonorowano Liubou Padporynawę z Białorusi.
Tytuł Orzełka Polskiej Ortografii otrzymała Anastasiia Grytsenko z Ukrainy.
Dodatkową nagrodę oraz tytuł Ortograficznego Internacjonalisty przyznaną przez Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich otrzymał Conrad Nitecki z Niemiec.

  Po napisaniu tekstu „Sprawdzianu…” uczestnicy letniej szkoły wysłuchali wykładu profesor Danuty Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego na temat polskiej ortografii.

Projekt realizowany i współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu dotacyjnego
„Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

Tekst dyktanda

Wydarzenie, które zmieniło bieg historii

  We wrześniu minionego roku nasz kraj obiegła megawiadomość. Oto bowiem archeolodzy postanowili poddać ponownemu badaniu szczątki odkrytej prawie trzydzieści lat temu budowli. Obiekt ów, usytuowany na Ostrowie Lednickim, prawdopodobnie pełnił funkcję baptysterium. Jego kształt to połowa równoramiennego krzyża zagłębionego w ziemi na wysokość kilkunastu centymetrów. Według niektórych ekspertów istnieją poważne przesłanki, aby sądzić, iż to właśnie w tym miejscu odbył się chrzest Mieszka I.
  Jak wyglądała ta ważna w dziejach Polski uroczystość, możemy się tylko domyślać. Do naszych czasów nie dochowały się wszak żadne źródła historyczne, które by relacjonowały przebieg owej ceremonii. Dajmy się więc ponieść wyobraźni i przenieśmy się w przeszłość.
  Oto jest Wielka Sobota roku 966. Do lednickiej kaplicy wchodzi para książęca wraz z duchowieństwem i dworzanami. Mieszko, ubrany w śnieżnobiałe szaty, dzierży w dłoni krucyfiks. Idąca tuż obok niego Dąbrówka niesie zapaloną świecę, której jasny płomień rozświetla mroczne wnętrze świątyni. Księżniczka klęka u stóp ołtarza. Mieszko natomiast, wyrzekłszy się szatana i wyznawszy credo (a. kredo), kieruje się ku baptysterium. Arcybiskup polewa jego głowę wodą święconą, kreśli nad nim znak krzyża i wypowiada formułę chrzcielną.
  Czy tak właśnie wyglądał akt religijny, który dał początek chrystianizacji Polski i włączył ją w obręb zachodnioeuropejskiej kultury chrześcijańskiej? Możliwe, lecz stuprocentowej pewności nie mamy. Gdyby wydarzenie to odbyło się w bliższych nam czasach, być może ktoś zrobiłby selfie i umieściłby je na Fejsie. Być może nakręciłby smartfonem filmik, który moglibyśmy obejrzeć później na YouTubie. Tymczasem pozostają nam tylko domysły i skąpa notatka zapisana w dwunastowiecznej kronice pod rokiem 966: „Mieszko, książę Polski, został ochrzczony”.