Przygody Pana Kleksa – dobrze znane!

Czas: 2 godziny
Metody: metoda problemowa, mapa mentalna
Formy: indywidualna, praca w grupach

Zajęcia dotyczą analizy świata przedstawionego w Akademii Pana Kleksa Jana Brzechwy. Uczniowie będą bardziej zmotywowani do działań, jeśli nawiążemy we wprowadzeniu do świata przedstawionego ulubionej książki (niech to będzie Harry Potter i kamień filozoficzny Joanne K. Rowling).

1. Wprowadzenie elementów świata przedstawionego.

Uczniowie wymieniają te elementy. Jeśli mają trudności, można zaproponować zabawę (uzupełnianie należy do uczniów):

2. Uczniowie z pomocą nauczyciela starają się omówić świat przedstawiony w lekturze (przy wydarzeniach można wspomnieć o rodzajach planów).

3. Następnie nauczyciel dzieli klasę na grupy (2- lub 3-osobowe). Każda grupa powinna dysponować lekturą. Grupa otrzymuje arkusz szarego papieru. Zadanie polega na zbudowaniu mapy mentalnej, która będzie analizą świata przedstawionego. Jeżeli uczniowie nigdy nie pracowali tą metodą, taką mapę można budować wspólnie z nauczycielem. Wtedy zadaniem domowym uczyńmy sporządzenie podobnej mapy dla pierwszego tomu Harrego Pottera.

4. Zadanie domowe: przygotuję informacje na temat nauki w Akademii.

Przykład mapy mentalnej: