Śladami wielkich Polaków (sierpień 2009)

20-04-2017

W sierpniu tego roku po raz pierwszy odbył się program „Śladami Wielkich Polaków”. W programie organizowanym przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” finansowanym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzięło udział 150 uczestników z terenów Białorusi i Ukrainy. Program był podzielony na 30-osobowe turnusy, z których każdy obejmował 6-dniowy pobyt w Polsce. W realizacji programu uczestniczyło wiele firm oraz instytucji: Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, firma ASOBI. Organizacja Wydarzeń, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze „PTTK”, McDonalds, Urząd Miasta Cieszyna, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Cieszynie i jeszcze wiele innych. Uczestnicy programu to dzieci i młodzież z Ukrainy i Białorusi, m.in. z okolic Stryja, Łanowic, Grodna oraz Mińska.

Każda z 5 grup uczestniczących w programie swój pobyt w Polsce poświęciła m.in. poznaniu życia i twórczości znanych w Polsce i w świecie Polaków. Uczestnicy mieli więc okazję poznać twórczość Krzysztofa Zanussiego, Juliusza Słowackiego, Macieja Pieprzycy oraz Stanisława Hadyny. A ze znanymi reżyserami, Krzysztofem Zanussim i Maciejem Pieprzycą, mieli okazję spotkać się osobiście.

Wszystkie grupy zakwaterowane były w Cieszynie w akademikach Uniwersytetu Śląskiego i to właśnie Cieszyn stanowił dla uczestników bazę wypadową na dalsze poznawanie Polski i jej atrakcji. Celem całego programu, prócz podążania „Śladami Wielkich Polaków”, było także to, aby uczestnicy poznali lepiej kulturę polską, która jest dla nich kulturą ojczystą i aby wzmocnili poczucie własnej tożsamości narodowej. A zatem na uczestników czekały zajęcia o polskich tradycjach i obyczajach, „Spotkanie z polską legendą”, pokazy filmów polskich i wiele innych atrakcji.

Polską kulturę uczestnicy poznawali także w trakcie wycieczek krajoznawczych m.in. w Beskidy, do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz na warsztatach wokalno-tanecznych w Koszęcinie, czyli w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Nie lada atrakcją dla uczestników programu była także wizyta w Republice Czeskiej i odwiedziny w Centrum Kultury Polskiej w Czeskim Cieszynie, gdzie zapoznali się między innymi z nowymi formami nauczania języka polskiego zaprezentowanymi przez pracowników Centrum. Zobaczyli, gdzie i jak uczą się ich koledzy polskiego pochodzenia na Zaolziu.

Oprócz poznawania kultury polskiej uczestnicy intensywnie doskonalili także swoją znajomość języka polskiego podczas lekcji języka polskiego oraz zmierzyli swoje siły z innymi wielbicielami naszej ojczystej mowy podczas specjalnego dyktanda i Sprawdzianu z polskiego.

Ponadto podczas programu zostały przeprowadzone warsztaty z zakresu kultury polskiej oraz realioznawstwa. Uczestnicy wzięli udział w wieczorze polskiej piosenki, w kwizie krajoznawczym, wystawili teatrzyk poezji dla studentów letniej szkoły z całego świata, zbierając burzę braw. Podczas tego cyklu zajęć słuchacze uczestniczyli także w bloku zajęć poświęconych polskim obrzędom związanym z rokiem obrzędowym. Mogli zapoznać się z polskimi, świątecznymi tradycjami, a następnie na podstawie tej wiedzy przygotowywali jedno ze świąt polskich, strojąc choinki na terenie uniwersyteckiego campusu i ozdabiając parkingi pięknie wymalowanymi na asfalcie pisankami.

Jako że program odbywał się w czasie wakacji organizatorzy zapewnili także rekreacyjne atrakcje, tj. wyjścia na basen, olimpiady sportowe z wieloma konkurencjami oraz turnieje siatkówki i ping-ponga. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy programu będą wspominać długo pobyt w kraju ojców i chętnie – jak obiecywali przy wyjeździe – będą kontynuować naukę języka polskiego w miejscu swojego zamieszkania. Uczestnicy otrzymali wiele upominków oraz nagród, wśród których były zarówno pomoce naukowe i dydaktyczne do nauki języka polskiego (książki, tablice gramatyczne, zeszyty z pomocami do języka polskiego, zestawy szkolne), jak i pamiątki związane z pobytem w Polsce i z samym programem (koszulki, smycze, płyty z muzyką i wiele, wiele innych). Program spełnił swoje zadanie. Przede wszystkim zainteresował Polską i językiem polskim uczestników – wielkie wrażenie zrobił na młodych Polakach zza wschodniej granicy kontakt z międzynarodową (35 krajów z wszystkich 5 kontynentów) grupą studentów letniej szkoły UŚ, który przekonał ich o naprawdę ogólnoświatowym zainteresowaniu Polską i jej językiem. Wakacyjny pobyt w Polsce przybliżył im polskie tradycje oraz ukazał elementy współczesnej kultury polskiej. Ponadto zintegrował młodzież z różnych ośrodków. Mamy nadzieję, że ci młodzi ludzie będą odtąd jeszcze lepiej działać na rzecz środowiska polonijnego w swoich miejscowościach.