Spotkanie z Ambasadorem Irlandii w Polsce

15-05-2018

14 maja 2018 roku w siedzibie Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli UŚ z Gerardem Keownem, Jego Ekscelencją Ambasadorem Irlandii w Polsce. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim przyszłości prowadzonych na UŚ Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego. Pierwszą edycję ukończyło 20 osób, obecnie prowadzony jest już drugi cykl studiów w Dublinie. Od września w trzech szkołach w Irlandii ruszyły pilotażowe programy short courses – Polish as a heritage language dla uczniów polonijnych, zatem niezwykle ważne jest kształcenie wykwalifikowanych nauczycieli, którzy w przyszłości staną się wykładowcami języka polskiego w irlandzkich szkołach. Ambasador odwiedził siedzibę Szkoły, aby dowiedzieć się więcej o sposobie funkcjonowania studiów, zainteresowany był także sposobami naboru, dopytywał również o dalsze losy absolwentów pierwszej edycji. Warto wspomnieć, iż niektórzy z nich założyli własne szkoły, część znalazła zatrudnienie w jednostkach prowadzących pilotażowy projekt. Ambasador obiecał, że w ramach swoich możliwości postara się pomóc przede wszystkim w systemowych rozwiązaniach różnych problemów, w tym lokalowych na terenie Irlandii. Mamy nadzieję, iż efektem spotkania stanie się także sformalizowana współpraca UŚ z irlandzkimi uniwersytetami – University College Dublin (tu obecnie odbywają się zajęcia Podyplomowych Studiów), Trinity College w Dublinie, gdzie istnieje lektorat języka polskiego oraz University College Cork.

Z ramienia Uniwersytetu Śląskiego w spotkaniu wzięły udział dr hab. Aleksandra Achtelik – wicedyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej, kierownik Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego, dr Barbara Morcinek-Abramczyk ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz dr Agnieszka Tambor reprezentująca Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich.