Sprawdzian z polskiego (15 sierpnia 2007)

20-04-2017

15 sierpnia 2007 o godzinie 11.00 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w czasie trwania XVII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się po raz dziesiąty Sprawdzian z polskiego organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Konkurs przeznaczony jest dla cudzoziemców, którzy goszczą w Polsce lub mieszkają tu nie dłużej niż 5 lat. Nagrodą główną jest tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i bezpłatny pobyt w następnym roku na letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie. W Sprawdzianie biorą udział również osoby początkujące, które walczą o dyplom „5+”. Oprócz nagrody głównej przewidziano wiele cennych nagród książkowych – słowniki, poradniki, albumy. Nikt z uczestników nie wyjdzie ze Sprawdzianu bez drobnego upominku. Każdy z piszących otrzyma słowniczek języka polskiego, by dalej doskonalić swoje umiejętności.

Zanim jednak uczestnicy sięgną po nagrody, muszą wykazać się znajomością języka polskiego, pisząc atrakcyjne treściowo dyktando. Celem Sprawdzianu jest możliwość potwierdzenia umiejętności językowych przez cudzoziemców, jak również integracja wszystkich, którzy goszczą w Polsce i chcą przeżyć niezapomniane emocje w gronie ludzi z całego świata. Każdego roku na Sprawdzian przyjeżdżają studenci z innych letnich szkół, np. z warszawskiego POLONICUM, przybywają zagraniczni turyści spędzający wakacje w Polsce oraz od lat przychodzą goście z Czeskiego Cieszyna.

Po Sprawdzianie zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy na Rynku w Cieszynie. Od godz. 15.00 będzie się tam odbywać Wieczór Narodów. Cudzoziemcy będą prezentować sobie nawzajem i mieszkańcom Cieszyna swoje kraje, narody, państwa. Razem będziemy śpiewać, recytować, kosztować narodowych potraw, tańczyć poloneza.