Studenci o nauce w Szkole Języka i Kultury Polskiej (wrzesień 2009)

20-04-2017

We wrześniu Szkoła Języka i Kultury Polskiej organizowała dwa intensywne kursy języka polskiego. Pierwszym z nich był EILC (Erasmus Intensive Language Course), który trwał miesiąc i przygotowany był dla studentów, którzy w roku akademickim 2009/2010 studiować będą w różnych uczelniach w całej Polsce. Drugi kurs trwał tydzień i brali w nim udział obcokrajowcy, którzy w ramach programu Erasmus będą studiować na Uniwersytecie Śląskim.

W zajęciach uczestniczyło ponad 60 studentów z krajów Unii Europejskiej i krajów kandydujących do Unii. Studenci do Katowic przyjechali m.in. z Turcji, Hiszpanii, Włoch, Francji, Portugalii, Słowenii, Czech, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Studenci chętnie dzieli się swoimi wrażeniami z miesięcznego pobytu na Uniwersytecie Śląskim.

W czasie kursu cudzoziemcy pojechali w wiele ciekawych miejsc. Podziwiali m.in. zabytkowy pałac w Pszczynie, zwiedzili Muzeum Historii Katowic, byli w Oświęcimiu, Cieszynie, Krakowie, Wiśle, Brennej. Wędrowali też po Beskidach.

Cudzoziemcy uczestniczyli w zajęciach językowych oraz seminariach poświęconych kulturze polskiej. 30 września był ostatnim dniem intensywnego kursu języka polskiego prowadzonego przez Szkołę. W sobotę pojechałyśmy na wycieczkę do Krakowa, zorganizowaną przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej. Było fantastycznie! Kraków to piękne miasto. Chcemy zwiedzić jak najwięcej miejsc w Polsce. Tutejsza architektura jest dla nas bardzo egzotyczna i interesująca, jest zupełnie inna niż w naszym kraju – opowiadają studentki z Turcji.

Uważam, że Śląsk jest bardzo ciekawym regionem. W tym roku będę studiować na Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu. Moim zdaniem intensywny kurs języka polskiego organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej jest bardzo dobrym sposobem na rozpoczęcie naszego pobyt w Polsce. Na zajęciach uczymy się nie tylko języka polskiego, ale zdobywamy także wiedzę na temat historii i kultury Polski, co z pewnością przyda nam się w naszym pobycie w Polsce – mówi Marcos Silva z Portugalii.

Na Spotkaniu Narodów każdy z nas mógł zaprezentować pozostałym uczestnikom kursu swój kraj. My zainscenizowaliśmy hiszpańską corridę. Dzięki Szkole mamy możliwość zintegrowania się ze studentami z wielu krajów, którzy tak jak ja chcą uczyć się polskiego – mówi Alvaro Navarro Salguero z Hiszpanii.

O Katowicach opowiadał mi kolega, który przyjechał tu na mecz koszykówki Hiszpania-Serbia, który odbywał się w Spodku. Bardzo pozytywnie wypowiadał się na temat miasta i mówił, że wybrałam świetne miejsce na studia. Zajęcia organizowane przez Szkołę prowadzone są przez wspaniałych nauczycieli, którzy sprawiają, że lekcje są zabawne i ciekawe. W ten sposób nauka języka polskiego jest bardzo przyjemna i owocna – Inmaculada Sanchez Roca z Hiszpanii.

Na początku myślałam, że język polski jest bardzo trudny i nigdy się go nie nauczę. Na zajęciach zdałam sobie sprawę, że tak nie jest. Lekcje były fantastyczne, a nauczyciele świetni! Sposób, w jaki prowadzony był kurs motywował nas do nauki. Było mnóstwo zabaw, w trakcie których można było wiele się nauczyć. Śpiewaliśmy polskie piosenki, prezentowaliśmy swoje kraje na Spotkaniu Narodów, jeździliśmy na wycieczki – opowiada Julia Butillon z Francji.

Myślę, że język polski jest trudny, ale dzięki zajęciom w Szkole uwierzyłam, że mogę się go nauczyć. Intensywny kurs języka polskiego był bardzo ciekawy. Nie tylko uczyliśmy się gramatyki, ale i świetnie bawiliśmy się. Na tych zajęciach naprawdę nabiera się chęci do nauki – relacjonuje Sena Gulen z Turcji.

Intensywny kurs języka polskiego w Szkole Języka i Kultury Polskiej to przede wszystkim nauka metodą komunikacyjną. Obcokrajowcy zdobywają wiedzę językową, dzięki której będą mogli odnaleźć się w podstawowych sytuacjach komunikacyjnych. W trakcie zajęć przemycana jest także gramatyka, bez znajomości której rezultaty nauki nie byłyby w pełni satysfakcjonujące.

Cześć, mam na imię Nuria. A ty, jak masz na imię?- Nigdy nie zapomnę swoich pierwszy zajęć z języka polskiego – mówi Nuria Marti Puntos z Hiszpanii.

– Dzień dobry, czy są chusteczki?
– Tak, są.
– Przepraszam, ile kosztuje dezodorant?
– Dezodorant kosztuje 4 złote.
– Poproszę chusteczki, dezodorant i szczoteczkę do zębów.

Po zajęciach w Szkole, dla cudzoziemców nie są już problemem zakupy w kiosku. Bardzo podobały mi się seminaria i wykłady w trakcie kursu języka polskiego. Tematyka była interesująca. Dowiedzieliśmy się na nich wielu ciekawych rzeczy, m.in. o tradycji malowania jajek na Wielkanoc (sami nawet mieliśmy okazję stworzyć nasze własne pisanki). Teraz już wiemy, jakie święta obchodzi się w Polsce. Poznaliśmy też historię kraju, w którym będziemy studiować w tym roku – opowiada Leli Rosa Araceli Vazquez z Hiszpanii.

Będziemy tęsknić za Katowicami, lekcjami w Szkole i za naszymi fantastycznymi nauczycielami! – zwierzają się studenci, którzy w październiku rozpoczną studia w innych uczelniach w całej Polsce.