Studenci Uniwersytetu Śląskiego wyróżnieni na Olimpiadzie z Języka Polskiego dla Cudzoziemców (kwiecień 2014)

22-04-2017

Wzorem lat ubiegłych studenci Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ oraz Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich reprezentowali Uniwersytet Śląski w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Języka Polskiego dla Cudzoziemców w Szklarskiej Porębie. Czworo z nich: Edward Zholud z Białorusi (student rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia studiów w języku polskim), Pascal Bittner z Niemiec (student semestralnych studiów polskich) oraz Jaroslava Kozyreva i Stanislav Lavroukhin z Rosji (studenci międzynarodowych studiów polskich) zdobyło wyróżnienie za erudycję, znajomość frazeologii polskiej oraz zainteresowanie polską kulturą.

Olimpiada odbywa się cyklicznie co trzy lata w malowniczo położonej Szklarskiej Porębie i trwa trzy dni. Jej organizatorem jest Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Politechniki Wrocławskiej, a uczestnikami cudzoziemcy studiujący w Polsce. W tym toku studenci Uniwersytetu Śląskiego stanęli w szranki o pierwsze miejsce ze studentami z Ukrainy, Białorusi, Rosji, a także z państw tak odległych jak: Iran, Wietnam, Etiopia czy Angola.

Konkurs jest nie lada wyzwaniem dla każdego obcokrajowca uczącego się języka polskiego, a najprawdopodobniej sprawiłby trudność niejednemu Polakowi. Podzielony jest na dwie części – ustną i pisemną. W części pisemnej sprawdzana jest znajomość polskiej gramatyki, umiejętność rozumienia ze słuchu i czytania ze zrozumieniem oraz pisania tekstów użytkowych i esejów. Natomiast w części ustnej sprawdza się wiedzę na temat historii, geografii i kultury polskiej, a także znajomość aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych w Polsce. Ta część egzaminu, pozornie łatwa, niewątpliwie byłaby także wyzwaniem dla polskich studentów. I tak jury konkursu było pod wielkim wrażeniem erudycji i wiedzy historycznej Edwarda Zholuda, a inny student, Irańczyk, wprawił w osłupienie członków komisji znajomością współczesnego kina polskiego i muzyki. O niebywałej wiedzy studentów na temat polskiej kultury świadczy również fakt, że jeden z uczestników konkursu, poznając organizatorów olimpiady zadawał pytanie: „Jaki okres w literaturze polskiej lubi Pan / Pani najbardziej i dlaczego?”, po czym wdawał się z nimi w dyskusje.

Jednak Ogólnopolska Olimpiada z Języka Polskiego dla Cudzoziemców to nie tylko możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, lecz to również wspaniała okazja do nawiązania nowych przyjaźni. Uczestnicy konkursu spędzają ze sobą mnóstwo czasu, wymieniając się doświadczeniami z pobytu w Polsce, żartując i rozmawiając do późnych godzin nocnych. W programie olimpiady przewidziano też wycieczkę po Karkonoszach, w trakcie której studenci mają okazję zobaczyć m.in. wodospad Kamieńczyka i stają oko w oko ze śmiercią na najostrzejszym zakręcie w Polsce (180º), znamiennie nazywanym Zakrętem Śmierci, który jest równocześnie punktem widokowym. Do atrakcji należą też wyjścia na basen i dbanie o dobrą kondycję fizyczną po wyczerpujących pytaniach konkursowych. Ukoronowaniem całej olimpiady jest uroczysta kolacja, w trakcie której zostają ogłoszone wyniki konkursu, a jej uczestnicy mimo że w szampańskich nastrojach, to ze smutkiem zaczynają myśleć o wyjeździe ze Szklarskiej Poręby i pożegnaniu się ze wspaniałymi ludźmi, których tutaj poznali.