„Swego nie znacie… Sprawdzian z polskiego dla cudzoziemców”

13-08-2019

15 sierpnia o godz. 10.30 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń 29. letniej szkoły – międzynarodowe dyktando realizowane tym razem w ramach projektu „Swego nie znacie… Sprawdzian z polskiego dla cudzoziemców”. W ciągu trzech miesięcy zostaną zorganizowane trzy konkursy ortograficzne: pierwszy podczas letniej szkoły w Cieszynie, kolejny w Katowicach podczas wrześniowego kursu adaptacyjnego oraz na początku nowego roku akademickiego. Uczestnicy projektu napiszą dyktando, w czasie którego wykażą się praktyczną znajomością zasad polskiej ortografii i interpunkcji. Tekst cieszyński poświęcony 50-leciu lądowania na Księżycu został przygotowany specjalnie na tę okazję przez prof. Jolantę Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Zwycięzca otrzyma tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego, a także bezpłatny udział w przyszłorocznej, jubileuszowej, 30. letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej. Wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni słownikami, poradnikami językowymi, pomocami naukowymi oraz pamiątkowymi koszulkami, które będą im przypominać chwile spędzone w Polsce.

Projekt ma zachęcić uczestników do dbania o poprawność języka, którego się uczą oraz do promowania poprawnej polszczyzny w kraju i za granicą w miejscu swojej pracy, nauki, studiów, zamieszkania. W przerwie między konkursem a ogłoszeniem wyników prof. Romuald Cudak, kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich wygłosi wykład pt. „Letni traktat o liczbach i początkach”, odbędą się także gry i zabawy językowe.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii 15 sierpnia do Cieszyna!

Projekt organizowany jest w ramach programu Promocja Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.