Uroczyste podpisanie umowy o współpracy ze Szkołą Podstawową nr 20 im. M. Konopnickiej w Rudzie Śląskiej (24 kwietnia 2017)

25-04-2017

24 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy Szkoły z dwiema jednostkami Uniwersytetu Śląskiego: Katedrą Międzynarodowych Studiów Polskich i Szkołą Języka i Kultury Polskiej. Umowę podpisali dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak, kierownik Katedry, prof. dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor SJiKP oraz Katarzyna Szuba, dyrektor Szkoły Podstawowej. Przedstawiciele Uniwersytetu spotkali się z uczniami jednej z klas, zostali też obdarowani pracami plastycznymi wykonanymi przez uczniów. Podpisanie umowy stanowi podsumowanie pierwszego roku współpracy. Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich i Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ objęły patronatem edukację międzykulturową uczniów Szkoły Podstawowej nr 20. Od grudnia 2016 w Rudzie Śląskiej gościło kilkudziesięciu studentów międzynarodowych studiów polskich, kursu przygotowawczego prowadzonego przez SJiKP, doktorantów Wydziału Filologicznego z Brazylii, Chin, Japonii, Wenezueli, Węgier, Korei Południowej, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu i innych zakątków świata, którzy spotykali się z uczniami, prezentując im swoje kraje, obyczaje i tradycje, opowiadając o swoich tradycyjnych przysmakach, ucząc śpiewać, tańczyć i mówić w swoich językach. Studenci i uczniowie zaprzyjaźnili się ze sobą i już się cieszą na dalsze wspólne lekcje kultur i języków.