Warsztaty interkulturowe w SP nr 20 w Rudzie Śląskiej

26-03-2018

22 marca 2018 roku studenci Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz Katedry Międzynarodowych Studiów Śląskich po raz drugi poprowadzili warsztaty interkulturowe dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej. W ten międzynarodowy sposób świętowano początek kalendarzowej wiosny. Dzieciom i młodzieży w klasach IV – VI zaproponowane zostały zajęcia, które miały na celu poszerzenie ich wiedzy o innych krajach i narodach. Bogaty program obejmował lekcje języków, naukę tańców i piosenek, poznanie alfabetu gruzińskiego i koreańskiego, recytację wierszy, zabawy językowe i ruchowe.

Warsztaty przygotowali studenci z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Włoch, Gruzji oraz Korei Południowej. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w polskiej szkole podstawowej. Spotkanie koordynowały dr Małgorzata Smereczniak oraz mgr Karolina Graboń z SJiKP UŚ.

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej w roku 2017 podpisała umowę o współpracy ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrą Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ. Działania te zataczają coraz szersze kręgi, zarówno uczniowie, jak i studenci chętnie biorą udział we wspólnych przedsięwzięciach, poznając swe kultury i ucząc się od siebie nawzajem.