Wieczór Narodów (15 sierpnia 2007)

20-04-2017

Szkoła Języka i Kultury Polskiej zorganizowała 15 sierpnia po raz siedemnasty Wieczór Narodów, podczas którego studenci z poszczególnych państw zaprezentowali krótki program mający przybliżyć innym ich kraj, obyczaje, język i kuchnię narodową.

W tym roku po raz drugi impreza odbyła się na cieszyńskim rynku. Po południu barwnym korowodem grupa niemal dwustu cudzoziemców wyruszyła z campusu Uniwersytetu Śląskiego w kierunku Rynku, by zintegrować się z mieszkańcami miasta. Podczas wieczoru zaprezentowały się 34 kraje z pięciu kontynentów. Poszczególne grupy prześcigały się w pomysłach na sposób prezentacji swoich państw. Publiczność została powitana chlebem i solą przez studentów z Ukrainy. Wszystkich do wspólnego śpiewu porwała Rosja i Włochy. Inni starali się nauczyć publiczność pojedynczych słów lub zwrotów z własnego języka. Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja studenta, który przyjechał do Cieszyna aż z Nigerii i nauczył zgromadzonych na cieszyńskim rynku liczyć w języku yoruba do dziesięciu. Niemcy odpytywali cieszynian z wiedzy na temat geografii Niemiec, Irlandczycy uczyli wszystkich swoich ludowych tańców. Studenci także poznali polskie tańce ludowe. Cały rynek wraz ze Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca „Katowice” odtańczył poloneza.

W tym roku wielu studentów Szkoły przywiozło stroje ludowe. Owacje na stojąco otrzymała grupa z Japonii, która wystąpiła w kimonach oraz Rosjan, którzy swoje stroje wykonali z papieru. Niektórzy studenci postanowili podbić serca cieszynian oraz swoich kolegów z innych krajów narodowymi potrawami: Włosi przygotowali pizzę, Macedończycy tavče-gravče, Węgrzy specjalną zupę z ziemniaka i papryki, Brytyjczycy herbatę z mlekiem. Można też było skosztować przeróżnych alkoholi: tokaju z Węgier, czarnego balsamu z Łotwy.

Mamy nadzieję, że za rok znów przyjmie nas miasto Cieszyn i równie dobrze będziemy się bawić wraz mieszkańcami Cieszyna na Rynku.