Dr Li Yinan z gościnnymi wykładami na UŚ

14-03-2018

W dniach 19-23 marca 2018 na zaproszenie Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich gościem Wydziału Filologicznego była dr Li Yinan, kierownik Katedry Języka Polskiego Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. Przyjechała na Uniwersytet Śląski w ramach programu Erasmus+ KA107. Dr Li Yinan prowadziła zajęcia dla studentów międzynarodowych studiów polskich.

Wygłosiła także otwarty wykład dla studentów i pracowników Wydziału Filologicznego zatytułowany „Objąłem w ramiona wszystkie przeszłe i przyszłe pokolenia”. Wpływ Dziadów Mickiewicza na świadomość Chińczyków od rewolucji kulturalnej do dziś”

Dr Li Yinan jest pierwszą chińską polonistką, która doktorat obroniła w Polsce. Pracę o recepcji literatury polskiej w Chinach napisała pod kierunkiem prof. Romualda Cudaka, kierownika Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich. Na podstawie rozprawy powstała książka zatytułowana Literatura polska w świecie wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Przyjazd dr Li Yinan stał się okazją do promocji tej publikacji. 21 marca promocja odbyła się w Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie prowadziła dr Agnieszka Tambor, kierownik Centrum, autorkę przedstawił jej opiekun naukowy, prof. R. Cudak.

23 marca dr Li Yinan została zaproszona przez Instytut Konfucjusza we Wrocławiu w ramach proponowanej współpracy Instytutu z Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ. Spotkanie odbyło się na wrocławskim rynku w księgarni „Tajne Komplety” i cieszyło się niezwykłym powodzeniem. Otworzyli je: prof. Gościwit Malinowski, dyrektor Instytutu i prof. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.