Wykładowczynie UŚ z wykładami w Argentynie (19 listopada – 01 grudnia 2016)

25-04-2017

W dniach 19 listopada – 01 grudnia 2016 prof. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ oraz prof. dr hab. Danuta Opacka-Walasek prowadzą cykl seminariów i wykładów metodycznych dla Polaków i Polonii na co dzień mieszkających w Argentynie. Spotkania dedykowane są nauczycielom polonijnym i animatorom polskiej kultury i obejmują najważniejsze zagadnienia językowe oraz literackie – ze szczególnym uwzględnieniem aspektu metodycznego. Zajęcia mają za zadanie udoskonalić warsztat pracy nauczycieli oraz podnieść ich kompetencje dydaktyczne, co jest niezwykle ważne, gdyż z różnych przyczyn nie mogą regularnie przyjeżdżać do Polski, nie mają zatem styczności z bieżącymi przemianami oraz panującymi w języku polskim trendami.

Prof. Jolanta Tambor oraz prof. Danuta Opacka-Walasek gościły także na Uniwersytecie del Salvador, na którym spotkały się z prorektorami dr Lucianą Tondello i dr. Fernandem Lucerą Schmidtem i prowadziły rozmowy dotyczące funkcjonowania katedry polonistycznej i nauczania języka polskiego jako obcego i/lub drugiego.

Zajęcia odbywają się na zaproszenie Polskiej Macierzy Szkolnej w Argentynie i Związku Polaków w Argentynie, z którym Szkoła Języka od kilku lat regularnie współpracuje. Działania te zostały sfinalizowane podpisaniem umowy patronackiej między Związkiem Polaków w Argentynie a Uniwersytetem Śląskim.