XXX letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

24-07-2020

Po raz pierwszy w historii letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się w wersji online. 3 sierpnia 2020 r. około 100 osób z całego świata (Armenia, Brazylia, Chiny, Gwatemala, Indonezja, Niemcy, Nigeria, Palestyna, Ukraina) napisze test kwalifikacyjny, dzięki któremu kandydaci zostaną przydzieleni do grup. Przez trzy tygodnie internetowi goście z całego świata będą zgłębiać tajniki polskiej mowy i poznawać naszą kulturę.

W 2020 roku zajęcia, seminaria i wykłady prowadzane będą w formie zdalnej. Miłośnicy języka polskiego będą łączyć się przez internet z nauczycielami akademickimi Uniwersytetu Śląskiego. Pracownicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ niemalże cały letni semestr tego roku uczyli studentów, wykorzystując nowoczesne komunikatory i platformy internetowe. Było to wymuszone doświadczenie, ale przyniosło znakomite rezultaty – odtąd zdalne techniki mogą towarzyszyć różnym formom zajęć.

Uczestnicy letniej szkoły oline będą mieli znakomitą okazję, by znacznie poprawić swoją znajomość polszczyzny. Codziennie czekają ich 4 godziny intensywnej nauki języka polskiego, a ponadto wykłady i seminaria dotyczące polskiej literatury, kultury, sztuki, historii i polityki, prowadzone przez wybitnych specjalistów – wykładowców Uniwersytetu Śląskiego. Wczesnymi wieczorami wezmą z kolei udział w grach i zabawach językowych, spotkaniach filmowych, teatralnych i poetyckich oraz warsztatach muzycznych i kulinarnych. Dlaczego to muszą być wczesne wieczory lub nawet późne popołudnia? Otóż musimy się zmierzyć z wyzwaniem logistycznym. W letniej szkole wezmą udział osoby z 5 kontynentów – między uczestnikami z Brazylii i tymi z Chin jest nawet 11 godzin różnicy, a chcielibyśmy, by choć częściowo wszyscy mogli uczestniczyć w różnych aktywnościach na żywo, w czasie rzeczywistym.

Zaplanowaliśmy również interaktywne podróże do Cieszyna, Warszawy, Krakowa i do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Częściowo będą to wcześniej nagrane i skomponowane celowo minireportaże, a częściowo realizowane w czasie rzeczywistym wirtualne przejażdżki z lektorami i przewodnikami.

Aby tradycji stało się zadość, 15 sierpnia odbędzie się międzynarodowy konkurs ortograficzny Sprawdzian z polskiego, a następnie Spotkanie Kultur i Tradycji, podczas którego słuchacze zaprezentują swoje tradycje narodowe. Oba te wydarzenia będą dostępne dla wszystkich chętnych. Na stronach Szkoły Języka i Kultury Polskiej i na jej profilu FB przed imprezami pojawią się informacje, gdzie będzie można zobaczyć prezentacje i występy osób z całego świata i razem z nimi zawalczyć o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Czekamy na Was! Świat czeka na Was!