Z wizytą w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej

07-03-2019

7 marca 2019 roku grupa studentów rocznego kursu przygotowawczego do studiów w języku polskim, prowadzonego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ, gościła w Szkole Podstawowej nr 20 im. M. Konopnickiej w Rudzie Śląskiej. Odbywał się tam międzyszkolny konkurs „Językowe Potyczki”, który tematycznie nawiązywał do obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Studenci Szkoły kibicowali rywalizującym drużynom, próbowali też rozwiązywać niektóre z zadań konkursowych. Wizyta ta była również okazją do przyjrzenia się funkcjonowaniu polskiej szkoły – studenci w towarzystwie pani dyrektor, mgr Katarzyny Szuby, z dużym zainteresowaniem zwiedzali sale lekcyjne, dowiadując się szczegółów dotyczących sposobów prowadzenia zajęć, organizowania szkolnego czasu między- i pozalekcyjnego. Sami chętnie przedstawiali własne plany edukacyjne związane z pobytem w Polsce, wspominali lata spędzone w szkole.

Szkoła Podstawowej nr 20 im. M. Konopnickiej w Rudzie Śląskiej objęta jest patronatem Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego, a „Językowe Potyczki” były kolejnym wspólnym przedsięwzięciem i okazją do spotkań między uczniami, studentami i pracownikami. Konkursowe konkurencje przygotowały: mgr Grażyna Sikora – pomysłodawczyni konkursu, nauczycielka języka polskiego w SP 20 w Rudzie Śląskiej oraz dr Małgorzata Smereczniak ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.