Zajęcia terenowe Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie

08-04-2018

7 kwietnia 2018 r. odbyły się trzecie już zajęcia terenowe w ramach Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie. Zajęcia zaczęły się w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Pani Małgorzata Wójcik, kierownik Działu Edukacji, przedstawiła słuchaczom propozycje dydaktyczne przygotowane dla grup szkolnych. Uczestnicy mogli również zwiedzić wszystkie sale wystawowe w pszczyńskim pałacu, a także stworzyć własną pocztówkę i zakładkę do książki z podobiznami Hochbergów. Istotnym akcentem  tej części wycieczki była degustacja deseru Jabłuszko księżnej Daisy w zamkowej gospodzie.

Druga część zajęć odbywała się w Cieszynie. Przewodnikiem grupy był Krzysztof Pszczółka, pracownik cieszyńskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego i radny Miasta Cieszyna. Najpierw słuchacze przeszli do Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, gdzie  wysłuchali opowieści konserwator zabytków, Iwony Kwaśny o odnalezieniu cieszyńskiej Madonny. Z kolei w Sali Ratuszowej poznali tajniki pracy nauczyciela regionalisty, które przedstawiła Jadwiga  Wąsowicz, dyrektor szkoły w Cieszynie Krasnej. Chwilę później wysłuchali wykładu sekretarza miasta  Stanisława Kaweckiego na temat  historii Cieszyna, ilustrowanego oglądanymi przez słuchaczy na żywo arystokratycznymi i cechowymi herbami eksponowanymi w Ratuszu.

Kolejna część zajęć odbyła się w Książnicy Cieszyńskiej, gdzie słuchacze zapoznali się z historią księgozbioru, a następnie wysłuchali wykładu dr Karoliny Pospiszil  (z Katedry Literatury Porównawczej UŚ) poświęconego śląskiej literaturze  pogranicza polsko-czeskiego.

Na krótko uczestnicy odwiedzili kampus UŚ, by zjeść obiad w świetnej stołówce uniwersyteckiej .

Ukoronowaniem zajęć była wizyta w cieszyńskim Kościele Jezusowym, o którego historii opowiadał kustosz Muzeum Protestantyzmu, Marcin Gabryś.  Słuchacze poznali nie tylko losy tej największej protestanckiej parafii w kraju, ale także historię ruchu luterańskiego na całym Górnym Śląsku.

W drodze powrotnej uczestnicy zobaczyli istotne obiekty Czeskiego Cieszyna, przede wszystkim wspaniały budynek dworca kolejowego oraz Scenę Polską Teatru Cieszyńskiego.

Pożegnaniem Ziemi Cieszyńskiej było odśpiewanie pieśni Jana Kubisza „Ojcowski Dom”.