Zajęcia terenowe Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie

17-06-2018

Zajęcia terenowe przygotowane  przez Annę Morajko i Krzysztofa Rodzocha, słuchaczy Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie, odbyły się w kilku dzielnicach Rudy Śląskiej.

Studenci zwiedzali najpierw Muzeum PRL-u, w którym oglądali socrealistyczne monumenty, obrazy  i przedmioty codziennego użytku. Kamil Warzecha, historyk sztuki i przewodnik, zachwycił słuchaczy erudycyjną gawędą historyczną.

Z interesującą historią kolonii robotniczej Ficinus (Wirek) zapoznała studentów pani Marta Lip-Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. W tym miejscu, w budynku kościoła ewangelickiego, doszło do spotkania z Hansem Ulrykiem Schaffgotschem, praprawnukiem Joanny Gryzik von Schomberg Godulla. Była to zarówno okazja do poznania pięknych wnętrz świątyni, jak i wysłuchania opowieści hrabiego o górnośląskiej linii jego rodu. Więcej na ten temat studenci dowiedzieli się z filmu „Skarb Schaffgotschów”, którego specjalny seans odbył się w kinie studyjnym Patria.

Słuchacze włączyli się także w wielobarwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą KWK „Pokój”, który przeszedł ulicą Kubiny i rozpoczął kolejną edycję Industriady w mieście. Słuchacze Studiów zostali przywitani przez Prezydent Rudy Śląskiej, Grażynę Dziedzic, i Joannę Bartel, popularną aktorkę i artystkę kabaretową, która poprowadziła festyn.

Po ulicach Nowego Bytomia oprowadzał słuchaczy Jan Wyżgoł, prezes Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej, który zwrócił uwagę m.in. na okazały kościół pw. św. Pawła, wieżę wodną i zegar słoneczny.

Dzień zakończył się wizytą w Halembie, w Instytucie Jana Karskiego, gdzie słuchacze mogli obejrzeć pamiątki dotyczące życia wybitnego dyplomaty.