Zjazdy terenowe Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie

19-12-2019

W listopadzie i grudniu słuchacze Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie odbyli część zajęć w terenie.

Najpierw – 16.11 – uczestnicy mieli okazję poznać cztery ważne miejsca na mapie regionu: kopalnię Wujek w Katowicach-Brynowie, zabytkowe osiedle Nikiszowiec, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. W Brynowie studenci spotkali się z Antonim Gierlotką, uczestnikiem pamiętnego strajku w grudniu 1981. Opowiadał on o własnych doświadczeniach związanych przede wszystkim z tragicznym dniem pacyfikacji kopalni. Następnie udali się na Nikiszowiec. Niezwykłe zakamarki tego miejsca odkrywali z Anną Solińską z Fabryki Inicjatyw Lokalnych. Tego dnia w planie wyjazdu nie mogło zabraknąć miejsca upamiętniającego wydarzenia sprzed stu lat – w Muzeum Powstań Śląskich słuchacze poznali interesujące fakty dotyczące naszego regionu. Obowiązkowym punktem była historyczna „przejażdżka” tramwajem. Koniec dnia okazał się bardzo pracowity. Beata Grochowska, kierownik Działu Edukacji Muzeum Śląskiego, przygotowała dla uczestników warsztaty, który ułatwiły oswojenie tej olbrzymiej przestrzeni, a jednocześnie pokazały, jak to miejsce wykorzystywać dydaktycznie.

13.12 słuchacze gościli w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach, gdzie przywitał ich Adam Pastuch, dyrektor placówki. Studenci wysłuchali wykładu Aleksandra Lyski pt. „Mapa obrzędowa Górnego śląska”, a następnie wystąpienia Katarzyny Kleczko poświęconego nowoczesnej edukacji regionalnej. Kolejnym punktami wizyty były: spotkanie z Alojzym Lyską, śląskim pisarzem, projekcja filmu „Józefa Bramowska – Senatorka ze Śląska” oraz wystąpienie Piotra Rygusa pt. „O dziedzictwie górniczym współcześnie”.

Dzień później, tj. 14.12, studenci uczestniczyli w zajęciach dotyczących środowiska geograficznego Płaskowyżu Rybnickiego i Kotliny Raciborskiej. Słuchacze obserwowali krajobraz kotliny z punktu widokowego w Pogrzebieniu, przyglądali się hałdzie Charlotta, oglądali tereny po KWK Anna w Pszowie – wszystko pod okiem dr. hab. Adama Hibszera z Wydziału Przyrodniczego UŚ. Wysłuchali także prelekcji na temat twórczości Josepha von Eichendorffa w Łubowicach wygłoszonej przez Pawła Ryborza, dyrektora Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa, oraz zwiedzili stary młyn w Brzeźnicy. Zajęcia zakończyły się w opactwie cysterskim w Rudach Raciborskich, po których oprowadzał ksiądz Jan Roś.