Zwyciężczyni koreańskiego Konkursu Krasomówczego Języka Polskiego przyjedzie w nagrodę na Uniwersytet Śląski (7 listopada 2013)

21-04-2017

Już po raz trzeci, 7.11.2013, na polonistyce Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych Hankuk w Seulu (Korea Południowa) odbył się Konkurs Krasomówczy Języka Polskiego. W konkursie wzięło udział 18 studentów. Wśród publiczności – oprócz studentów polonistyki – był Jego Ekscelencja Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Korei, Krzysztof Majka wraz z małżonką, Zofią Majką oraz koreańska Polonia. W jury oprócz grupy profesorów koreańskich (prof. Kim Jong Suck, prof. Choi Sung Eun (Estera Czoj), prof. Kim Young Deog, dr Lee Ji Won, dr Lee Ok Jin), z którymi stale współpracują Szkoła Języka i Kultury Polskiej oraz Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich, znalazło się też dwóch przedstawicieli polskich uniwersytetów: prof. Piotr Horbatowski, Dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Stanisław Juszczyk, Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.

Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na dwie kategorie, zależnie od ich poziomu znajomości języka polskiego. W pierwszej części konkursu wystąpiły osoby, które w ogóle nie były jeszcze w Polsce lub przebywały tam nie dłużej niż miesiąc. W drugiej części wystąpili studenci, którzy studiowali już w Polsce ponad 6 miesięcy. Celem konkursu było wyłonienie osoby, który przedstawi najciekawszą wypowiedź na temat „Dlaczego wybrałem Polskę?”.

W drugiej kategorii dla studentów, którzy studiowali już w Polsce ponad 6 miesięcy I nagrodę stanowił bezpłatny udział w letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Nagrodę tę zdobyła studentka Lee Ahra (이아라). Nagrodę wręczał wraz z prof. Esterą Czoj – kierownik Katedry Polonistyki Uniwersytetu Hankuk, w imieniu JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia oraz dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej, dr hab. prof. UŚ Jolanty Tambor, uczestniczący w jury – prof. zw. dr hab. Stanisław Juszczyk. Zwyciężczyni otrzymała podpisany przez JM Rektora UŚ dyplom oraz podręczniki do języka polskiego wydane przez Szkołę.

Konkurs Krasomówczy Języka Polskiego zorganizowany został w Seulu po raz trzeci, stał się już więc piękną tradycją na Polonistyce HUFS i wydarzeniem oczekiwanym przez wszystkich koreańskich polonistów – wykładowców, a przede wszystkim studentów. W I Konkursie w jury uczestniczyła z UŚ dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuch, dyrektor Instytutu Języka Polskiego, w jury II Konkursu UŚ był bardzo licznie reprezentowany. Do jury bowiem zostali zaproszeni uczestnicy konferencji Spotkania Polonistyk Trzech Krajów: Chiny, Korea, Japonia. Uczestników polonistyki koreańskiej oceniali zatem wykładowcy z Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej, dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak, kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich, dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuch, dyrektor Instytutu Języka Polskiego, dr Barbara Morcinek z SJiKP, mgr Agnieszka Tambor z Katedry MSP oraz dr Jagna Malejka – obecnie visiting professor na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Tokio w Japonii. Już w II Konkursie jedną z głównych nagród był pobyt na letniej szkole UŚ, a zdobywczyni tej nagrody okazała się jedna z najaktywniejszych uczestniczek letniej szkoły w 2013 roku.