Życie na Erasmusie (marzec 2009)

20-04-2017

30 marca 2009 roku w Sali Rady Wydziału Filologicznego odbyło się spotkanie na temat możliwości wyjazdu na semestr studiów za granicę w ramach programu Erasmus. Zgromadzonym studentom kwestie formalne związane z wyjazdami przybliżyła prof. UŚ, dr hab. Jolanta Tambor, koordynator kilkunastu umów erasmusowych, z których korzystają studenci Wydziału Filologicznego oraz MISH-u. Następnie wrażeniami z pobytu za granicą podzieliły się studentki filologii polskiej, które w ostatnim czasie studiowały w ramach wymiany w Bułgarii (Sofia), Niemczech (Lipsk), Włoszech (Florencja). Podczas spotkania można było się dowiedzieć się, jak się studiuje, spędza wolny czas i jak wspaniałe możliwości daje taki wyjazd. W roku akademickim 2009/2010 Wydział Filologiczny dysponuje miejscami na następujących uczelniach:

– Martin-Luter-Universität Halle-Wittenberg, Halle, Niemcy
– Universität Leipzig, Lipsk, Niemcy
– Univerzita Palackého v Olomouci, Ołomuniec, Czechy
– Ostravská Univerzita, Ostrawa, Czechy
– Stockholm Universitet, Sztokholm, Szwecja
– Université Paris-Sorbonne, Paryż, Francja
– Université de Toulouse-Il-Le-Mirail, Tuluza, Francja
– Università degli Studi di Firenze, Florencja, Włochy
– Università degli Studi di Genova, Genua, Włochy
– Università degli Studi di Bari, Bari, Włochy
– Università degli Studi di Lecce, Lecce, Włochy
– Università degli Studi di Napoli „L’Orientale”, Neapol, Włochy
– Università degli Studi di Torino, Turyn, Włochy (koordynator: dr hab. Magdalena Pastuch)
– Sofia University „St. Kliment Ohridski”, Sofia, Bułgaria
– Univerzita Komenského v Bratislave, Bratysława, Słowacja
– Uniwerzita Mateja Bela v Banskiej Bystrici, Bańska Bystrzyca, Słowacja
– Universität Wien, Wiedeń, Austria
– Daugavpils Universitāte, Daugavpils (Dyneburg), Łotwa
– Latvijas Kultūras Akadēmija, Ryga, Łotwa
– University of Bucharest, Bukareszt, Rumunia.

Studentki opowiadały zarówno o początkowych trudnościach w załatwianiu spraw formalnych na miejscu, ale i o sposobach na ich pokonanie. Wiele ciepłych słów padło pod adresem miejscowych studentów w różnych krajach, którzy chętnie się zaprzyjaźniają i opiekują przyjezdnymi. Tak samo zresztą jest u nas w Polsce. Studenci poloniści ze specjalizacji „Język i literatura polska w świecie” oraz „Nauczanie jezyka polskiego jako obcego” chętnie podejmują się funkcji tutorów-opiekunów: pomagają dobrać przedmioty pod kątem ich merytorycznej zawartości i wartości punktowej, ułożyć harmonogram, wypełnić indeks i kartę egzaminacyjną itd. Cały swój pobyt byłe „Erasmuski” opisały jak wielką fascynującą przygodę: poznawanie nowych miejsc, wspaniałych ludzi, poznawanie świata.