XIX letnia szkoła i XVIII warsztaty polonistyczne
Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego od kilku lat otrzymuje z Kancelarii Senatu RP wsparcie finansowe w organizacji letniej szkoły i warsztatów polonistycznych dla studentów polskiego pochodzenia i nauczycieli zagranicznych szkół z polskim językiem nauczania. Również w tym roku przekazana przez Kancelarię Senatu RP dotacja umożliwiła przyjazd 37 osób na atrakcyjne kursy języka polskiego.
Od 31 lipca do 27 sierpnia 2009 roku odbyła się w Cieszynie XIX letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej zorganizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenie Sympatyków SJiKP UŚ. W letniej szkole uczestniczyło wiele osób polskiego pochodzenia (między innymi 25 studentów, których pobyt sfinansował Senat RP) oraz liczna grupa stypendystów Rządu RP skierowanych do Szkoły przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.
Wraz ze studentami letniej szkoły do Cieszyna przyjechali uczestnicy XVIII warsztatów polonistycznych. Większość z nich to nauczyciele z zagranicznych szkół z polskim językiem nauczania oraz wykładowcy i lektorzy zagranicznych polonistyk. Pobyt części z nich sfinansował Senat RP, kilkadziesiąt osób skierowało do nas Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie.
Uczestnicy letniej szkoły i warsztatów wzięli udział w Sprawdzianie z polskiego. Po raz kolejny studenci letniej szkoły i uczestnicy warsztatów zmagali się z polską ortografią.
Na cieszyńskim rynku zorganizowany został Wieczór Narodów, podczas którego studenci prezentowali własne kultury.
Nasi goście
Studenci Szkoły mieli przyjemność spotkać się ze znakomitym polskim reżyserem prof. Krzysztofem Zanussim. W czasie spotkania można było wysłuchać wielu barwnych opowieści, zadać pytania i poprosić o autograf. Uczestnicy letniej szkoły i warsztatów obejrzeli także fragmenty najnowszego filmu z odautorskim komentarzem na żywo.
Odbyło się także spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego, byłym Burmistrzem Cieszyna i byłym Marszałkiem Województwa Śląskiego dr. Janem Olbrychtem.
Przed projekcją Barbórki studenci letniej szkoły oraz uczestnicy warsztatów polonistycznych mieli okazję spotkać się z reżyserem Maciejem Pieprzycą.
Studenckie teatrzyki
Uczestnicy letniej szkoły wystawili komedię Fredry „Śluby panieńskie”. Wcielający się w role studenci stworzyli niezapomniane kreacje aktorskie. Wiele emocji wzbudzili także studenci prezentujący wiersze dla dzieci w czasie teatrzyku letniej szkoły.
Wycieczki
W czasie letniej szkoły i warsztatów odbyły się liczne wycieczki. Studenci zwiedzili Cieszyn, mieli okazję pospacerować w Beskidach, zwiedzić kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, zobaczyć muzeum w Oświęcimiu i zachwycić się urokiem Krakowa.
Filmy
Spotkania z kulturą polską były także spotkaniami z polskimi filmami. Uczestnicy letnich kursów mieli okazję zobaczyć: Barbórkę, Drzazgi, Senność, Wszystko będzie dobrze, Boisko bezdomnych, a także uczestniczyć w dwóch maratonach filmowych Sławni Polacy w świecie, podczas których obejrzeli filmy Polańskiego, Holland, Kieślowskiego i Idziaka.
Koncerty
Muzyczną oprawę kursów stanowiły koncerty, podczas których uczestnicy słuchali, tańczyli, śpiewali, a także sami występowali. Naszymi gośćmi byli: zespół Karlik oraz kapela góralska Torka. Studenci śpiewali też polskie piosenki podczas zorganizowanej Cieszyńskiej biesiady z piosenką i wysłuchali koncertu inauguracyjnego festiwalu muzyki wokalnej Viva il canto.
Spotkania z literaturą polską
Polską poezję i prozę przybliżaliśmy studentom na wiele sposobów. Odbył się wieczór poetycki poświęcony poezji Juliusza Słowackiego. Wielu studentów podjęło się też przekładu fragmentu Kordiana Słowackiego, uczestnicząc w Turnieju Tłumaczy.
Dzień PRL-u
Pierwszy raz w historii Szkoły odbył się Dzień PRL-u. W tym dniu Szkoła przygotowała dla studentów niezapomniane „atrakcje”: obiad na kartki, wybór przodownika kursu, apel oraz dyskotekę z polskimi hitami z dawnych lat.