Edukatorium regionalne w Koszęcinie
09-11-2024
6 listopada 2024 roku w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie odbyło się pierwsze Edukatorium Regionalne „Identyfikacja – Edukacja – Regionalność” dla nauczycieli i animatorów kultury pracujących w śląskich instytucjach oświatowych. Obszarem zainteresowania były kwestie tożsamości etnicznej i regionalnej i jej wpływu na edukację na różnych poziomach oraz wykorzystanie zagadnień identyfikacji regionalnej w procesie nauczania.
Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładów i prelekcji wygłoszonych przez polskie i ukraińskie wykładowczynie specjalizujące się w tematyce tożsamości narodowej, regionalnej i etnicznej:
- Mgr Alinę Nowicką (UŚ): Jak szum Prutu Hucułom przygrywa. Regionalność w edukacji ukraińskiej
- Dr hab. Aleksandrę Achtelik, prof. UŚ: Czy można nowocześnie uczyć o folklorze?
- Prof. dr hab. Jolantę Tambor (UŚ) i dr Olgę Pavliuk (Politechnika Zaporoska): Tożsamości regionalne na Śląsku i na Dzikich Polach – regionalna identyfikacja a edukacja.
Kolejnym punktem programu były warsztaty taneczne i wokalne prowadzone przez specjalistów – nauczycieli śpiewu i tańca na co dzień pracujących z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. W ramach zajęć uczestnicy pracowali nad wykonaniem wybranych pieśni z publikacji „Śląskie pieśni ludowe” ze zbiorów rękopiśmiennych Stanisława Wallisa w opracowaniu prof. dr hab. Krystyny Turek, a także nauczyli się układu trojaka, śląskiego tańca ludowego.
Po części aktywnej nadszedł czas na zwiedzanie pięknych wnętrz pałacu w Koszęcinie oraz poznanie Śląska od strony etnograficznej – czyli tradycyjnych codziennych i odświętnych ubiorów i symboliki ich poszczególnych elementów.
Uczestnicy Edukatorium otrzymali bogaty zestaw książek i pomocy dydaktycznych, które będą mogli wykorzystać na zajęciach poświęconych wiedzy o regionie.














Edukatorium zorganizowane zostało przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miasto Katowice oraz UNICEF