Expolingua 2005 (18-20 listopada 2005)

20-04-2017

W dniach 18-20 listopada 2005 r. w Berlinie odbyły się Międzynarodowe Targi Edukacyjne Expolingua 2005. Jak co roku uczestniczyła w nich Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, by przedstawić swą ofertę nauczania języka polskiego.

Tegoroczne targi miały szczególny charakter, gdyż są jedną z imprez wkomponowanych w kalendarz Roku polsko-niemieckiego. Polska była gościem honorowym Targów. Szkoła Języka i Kultury Polskiej została zaproszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do współpracy w organizacji polskich imprez w czasie Targów. Dr Aleksandra Achtelik, dr Barbara Morcinek-Cudak oraz mgr Wioletta Hajduk-Gawron poprowadziły lekcje pokazowe dla studentów na różnych poziomach zaawansowania i na różne tematy (począwszy od pierwszej lekcji polskiego przez przybliżenie obcokrajowcom świąt polskich aż po lekcję o biurze podróży). Z tej okazji zostały zaprezentowane materiały dydaktyczne, ale i promocyjne o Polsce, jej kulturze, zwyczajach i obyczajach. Nauczyciele uczący języka polskiego i studenci mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z efektywnymi metodami nauczania polskiej wymowy podczas seminarium, które poprowadziła dr Jolanta Tambor. Zaś wszyscy zainteresowani egzaminami certyfikatowymi mogli dowiedzieć się o nich wiele w czasie wykładu prof. UŚ dr hab. Urszuli Żydek-Bednarczuk, która reprezentuje Uniwersytet Śląski w Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.