Grudniowe wykłady u podnóża bratysławskiej twierdzy

Na filmowe wykłady dla słuchaczy slawistyki Uniwersytetu im. A. Komeńskiego w Bratysławie została na pierwszy grudniowy tydzień zaproszona dr Agnieszka Tambor, adiunktka z Instytutu Nauk o Kulturze. Dr A. Tambor brała wcześniej udział w projekcie prowadzonym przez słowackich, prowadząc przez dwa lata cykle seminariów „Central/East European Cinema” na temat kina polskiego i jego pozycji w świecie. Aktualni studenci nie mieli okazji brać w nich udziału, więc slawiści bratysławscy mieli w tym roku okazję wzięcia udziału w zajęciach w ramach programu Erasmus.

W wykładach prowadzonych po angielsku uczestniczyli studenci różnych kierunków zainteresowani kinematografią polską. Wykłady odbyły się w formie hybrydowej i dotyczyły sukcesów polskich filmowców w Hollywood oraz najciekawszych polskich filmów animowanych i sukcesów ich twórców za granicą.

Pobyt w Bratysławie był też okazją do spotkań w Instytucie Polskim z jego dyrektorką, Anną Opalińską i wicedyrektorem, Piotrem Drobniakiem w sprawie projektów, które mogłyby zostać zrealizowane przez UŚ i Instytut Polski w Bratysławie. Jednym z nich ma być seria spotkań i rozmów o wzajemnych wpływach na polskich pograniczach z udziałem zaprzyjaźnionych wykładowców z Ukrainy, Litwy, Białorusi.