Kurs adaptacyjny dla cudzoziemców z wymian międzynarodowych

06-02-2021

W dniach 15-19 lutego 2021 Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ przeprowadzi tygodniowy kurs językowo-adaptacyjny dla blisko 80 obcokrajowców z wymian międzynarodowych, w tym z programu Erasmus+, którzy w semestrze letnim podejmą studia na różnych wydziałach Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnicy pochodzą m.in. z Turcji, Hiszpanii, Rosji, Rumunii, Włoch, Francji, Niemiec, Grecji, Czech, Chorwacji, Serbii czy Wielkiej Brytanii.

15 lutego odbędzie się inauguracja kursu, w której udział wezmą przedstawiciele władz i wykładowców UŚ, a także instytucji działających w ramach i przy naszej uczelni. Z ramienia SJiKP UŚ studentów przywita prof. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły.

Studenci będą uczestniczyli w zdalnych zajęciach lektoratowych z języka polskiego, na których poznają podstawy polszczyzny. Cykl zajęć poprowadzą pracownicy i współpracownicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ: dr Maria Czempka-Wewióra, dr Marcin Maciołek, dr Barbara Morcinek-Abramczyk, mgr Kinga Groszewska, mgr Magdalena Knapik, mgr Paulina Stasiak, mgr Katarzyna Szczotka oraz mgr Magdalena Nowak.

Blok popołudniowych wykładów, warsztatów i konwersatoriów umożliwi im poszerzenie wiadomości o naszym kraju, kulturze, zwyczajach i tradycjach towarzyszących codziennemu życiu Polaków. Będą to spotkania poświęcone poprawnej wymowie, realioznawstwu (polskie legendy, podania i baśnie, podróż w 90 minut dookoła Polski, filmowo-językowe spotkanie z Warszawą, zajęcia integracyjne ze studentami obcokrajowcami UŚ, zapoznanie się z zasadami administracyjnymi, regulaminami, pracą dziekanatów itp.).

Zagraniczni uczestnicy tygodnia adaptacyjnego wezmą udział również w interaktywnych  grach i kwizach językowych, dzięki którym przez zabawę utrwalą przyswojone na zajęciach wiadomości (np. polski escape room).

Kurs organizowany jest na zlecenie Biura Programu Erasmus UŚ.