Podwójny polonistyczny jubileusz w Chinach
28-10-2024
17-18.10.2024 w Pekinie odbyła się wspaniała uroczystość z 70-lecia najstarszej w Chinach (ba! najstarszej w Azji) polonistyki. W uroczystościach wzięli udział: prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor UŚ ds. współpracy krajowej i międzynarodowej, prof. dr hab. Jolanta Tambor, dyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej, dr Tomasz Gęsina, kierownik Centrum Języka i Kultury Chińskiej oraz dr Jagna Malejka, oddelegowana do Szanghajskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych wykładowczyni Szkoły. Wydarzenie prowadziła prof. dr Li Yinan, kierowniczka Katedry Języka Polskiego Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych (niegdysiejsza absolwentka studiów doktoranckich na UŚ), otwierał je swoim przemówieniem prof. Zhao Gang, prorektor PUJO, polonista, wybitny tłumacz literatury polskiej na język chiński. Wśród czterech rektorów polskich uczelni, które najściślej współpracują z PUJO, ważne miejsce zajął prorektor UŚ, prof. T. Pietrzykowski. Obie nasze uczelnie łączą ścisłe związki badawcze i dydaktyczne. W czasie jubileuszu ogłoszono ustanowienie nagrody translatorskiej im. Yi Lijun, wybitnej tłumaczki, nauczycielki, wykładowczyni. Panią Profesor i jej dzieło nazwano „Jaskółką zwiastującą wiosnę”, gdyż jej tłumaczenie „Dziadów” było pierwszym tłumaczeniem z literatury światowej, które ukazało się w Chinach na zakończenie Rewolucji Kulturalnej. Do tego wyrażenia nawiązuje logo nagrody. Prof. Yi Lijun była wielką przyjaciółką Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.
Uroczystościom jubileuszowym towarzyszyła konferencja naukowa zatytułowana „Dziedziczenie, rozwój i innowacja: 70 lat polonistyki Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych”, w której referaty wygłosili wszyscy uczestnicy z UŚ.
20.10.2024 w odległości ponad 2000 km odbył się kolejny jubileusz – skromniejszy w latach – ale równie bogaty w treści. 10-lecie istnienia obchodziła polonistyka na Kantońskim Uniwersytecie Spraw Międzynarodowych. I tu składano gratulacje – list odczytała prof. dr hab. Jolanta Tambor jako dyrektorka Szkoły i pełnomocniczka JM Rektora UŚ ds. studentów międzynarodowych. Po oficjalnych przemówieniach i gratulacjach nastąpiła część artystyczna, której głównym punktem było Narodowe Czytanie „Kordiana”, do którego została zaproszona dyrektorka Szkoły, prof. J. Tambor w roli Laury – w tej scenie rolę Kordiana odgrywał Michał Rusinek z UJ. Z polonistyką kantońską łączą Szkołę równie silne związki.















