Mgr Magdalena Knapik

Lektorka i wykładowca w Szkole Języka i Kultury Polskiej UŚ, magister filologii polskiej. Pracę magisterską zatytułowaną Poezja wigilijnej nocy (1939–1945) poświęciła kolędzie w okresie wojennym. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat kalendarza jako gatunku literackiego pod naukową opieką dra hab. prof. UŚ Romualda Cudaka. Ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej związana jest od 2004 roku. Ukończyła Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego. Organizowała letnie i zimowe szkoły języka polskiego w Gruzji, Kanadzie, Mołdawii, Rosji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych. Prowadziła też warsztaty językowe oraz warsztaty polonistyczne dla nauczycieli uczących języka polskiego na całym świecie. Prowadziła zajęcia metodyczne dla słuchaczy zagranicznych edycji Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego (Białoruś, Irlandia, Niemcy, Włochy, Ukraina). Jest wykładowcą Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego i Podyplomowych Studiów Wiedzy o Regionie. Wielokrotnie prowadziła wykłady i zajęcia gościnne w ramach różnych programów w Polsce i na całym świecie (m.in. Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Estonia, Gruzja, Kanada,  Łotwa, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, ) Zajmuje się nauczaniem języka polskiego na wszystkich poziomach zaawansowania.  Specjalizuje się w organizowaniu wydarzeń dotyczących tradycji, zwyczajów i kultury oraz w tworzeniu autorskich escape roomów dydaktycznych. Posiada uprawnienia przewodniczącej egzaminów certyfikacyjnych języka polskiego jako obcego. Organizowała i współorganizowała wydarzenia, kursy adaptacyjne w ramach programu im.S.Banacha, w ramach programu Erasmus, w ramach programu UNICEF i in. Wespół z magister Karoliną Graboń prowadzi biuro Szkoły.

Prowadzi zajęcia na Akademii Dyplomacji UŚ z zakresu Gruzji. Od 2023 roku jest lektorką Państwowego Uniwersytetu Ilii w Tbilisi w ramach programu NAWA. W Gruzji we współpracy z Instytutem Polskim w Tbilisi i Ambasadą RP organizuje spotkania kulturalne, seminaria, warsztaty, konferencje.

Jest laureatką plebiscytu Absolwent z Pasją (2011), posiada Złotą Odznakę UŚ za zasługi dla uczelni (2012).