Polska półka filmowa. 100 filmów, które każdy cudzoziemiec zobaczyć powinien. Nowa polska półka filmowa. 100 filmów, które każdy cudzoziemiec zobaczyć powinien

Tambor Agnieszka

Wydawnictwo Gnome
Katowice 2012 i 2015

Pobierz

Książka może być traktowana jako swoisty podręcznik pomocny przy konstruowaniu programów lekcji filmowych i prowadzeniu zajęć na podstawie danych obrazów. Wyróżniono w niej sześć kategorii: filmy ważne ze względu na twórcę, grę aktorską czy temat, adaptacje klasyki literackiej, inne i seriale. Po tę pozycję mogą sięgnąć zarówno nauczyciele, którzy znajdą w niej informacje o produkcjach polskiego kina, jak i studenci zainteresowani poznawaniem polskiej kultury. Książka zawiera krótkie streszczenia i opinie Polaków i obcokrajowców, którzy dany film obejrzeli. Ponadto w zbiorze znajdują się nawiązania do literatury, języka i realiów kulturowych, które mają pomóc w odbiorze dzieł.

Książka „Nowa polska półka filmowa. 100 filmów, które każdy cudzoziemiec zobaczyć powinien” to swoisty leksykon wiedzy o współczesnym polskim kinie. Dobór tytułów jest subiektywny, dzięki czemu znajdziemy w tym zestawie filmy bardzo różnorodne, pod wieloma względami. Książka może być traktowana jako swoisty podręcznik pomocny przy konstruowaniu programów lekcji filmowych i prowadzeniu zajęć na podstawie danych obrazów. Co ważne te lekcje, czy zajęcia nie muszą być wcale przeznaczone dla obcokrajowców. Propozycje sprawdzą się równie dobrze w pracy z polską młodzieżą, często nieobeznaną w kinie polskim. Książka podzielona jest na sześć rozdziałów: filmy ważne ze względu na twórcę, grę aktorską czy temat, adaptacje klasyki literackiej, inne i seriale.

Po tę pozycję mogą sięgnąć zarówno nauczyciele, którzy znajdą w niej informacje o produkcjach polskiego kina, jak i studenci zainteresowani poznawaniem polskiej kultury. Książka zawiera krótkie streszczenia każdego filmu oraz opinie Polaków i obcokrajowców, którzy dany film obejrzeli. Ponadto w zbiorze znajduje się sekcja „trzeba i warto wiedzieć”, która oferuje gotowy zestaw odwołań do literatury, języka i realiów kulturowych, które mają pomóc w odbiorze dzieł.

Uzupełnieniem propozycji zawartych w leksykonie mogą stać się scenariusze zajęć pomieszczone w książce Polska półka filmowa. Krótkometrażowe filmy aktorskie i animowane w nauczaniu języka polskiego jako obcego (http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/18543)

Książka składa się z następujących części:

TWÓRCA

Nóż w wodzie; Ziemia obiecana; Pierwsza miłość; Chinatown; Barwy ochronne; Seksmisja; Europa, Europa; Drakula; 89 mm od Europy; Lista Schindlera; Trzy kolory. Biały; Śmierć jak kromka chleba; Helikopter w ogniu; Marzyciel; Plac Zbawiciela; Kopia mistrza; Sweeney Todd: demoniczny golibroda z Fleet Street; Drzazgi; Senność; Serce na dłoni; Królik po berlińsku; Essential killing; Moja krew; Młyn i krzyż.

GRA AKTORSKA

Pociąg; Amator; Kobieta samotna; Przesłuchanie; Ucieczka z kina „Wolność”; Samowolka; Tato; Dzień świra; Wesele; Mój Nikifor; Parę osób, mały czas; Skazany na bluesa; Wszystko będzie dobrze; Rysa; Wojna polsko-ruska; Wszystko, co kocham; Brzydkie słowa; Różyczka; Joanna; Chce się żyć; Bogowie.

TEMAT

Kanał; Matka Joanna od Aniołów; Sami swoi; Sól ziemi czarnej; Pan Wołodyjowski; Perła w koronie; Potop; Miś; Człowiek z żelaza; Austeria; Ostatni dzwonek; Życie za życie. Maksymilian Kolbe; Psy; Szczęśliwego Nowego Jorku; Cykl: święta polskie; Cześć, Tereska; Chopin – pragnienie miłości; Pianista; Symetria; Karol, człowiek, który został papieżem; Katyń; Jutro idziemy do kina; Mała Moskwa; Popiełuszko: wolność jest w nas; Zabić księdza; Laura; Niepokonani; Skrzydlate świnie; Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł; Pokłosie; Wałęsa. Człowiek z nadziei; Ida; Miasto 44.

ADAPTACJE

Quo vadis; Quo vadis; Popiół i diament; Krzyżacy; Faraon; Akademia Pana Kleksa; Spis cudzołożnic; Wojaczek; Pan Tadeusz; Przedwiośnie; Zemsta; Nigdy w życiu; Wino truskawkowe; Tatarak; Śluby panieńskie; Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca.

INNE

Polskie filmy animowane; Dziecko Rosemary; Nie lubię poniedziałku; Krótki film o zabijaniu; Sztos; Kiler; Demony wojny wg Goi; Chłopaki nie płaczą; Męska sprawa; Shrek; Kariera Nikosia Dyzmy; Sezon na kaczki; Jak żyć?; Uwikłanie; Listy do M.; Hardkor disko; Jack Strong.

SERIALE

Czterej pancerni i pies; Noce i dnie; Dom; Londyńczycy; Usta usta; Rodzinka.pl; Krew z krwi.

Wybrane fragmenty: