Słowa ważne i znaczące dla uczestników kursu przygotowawczego NAWA
28-02-2025
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego skłoniły uczestników rocznego kursu przygotowawczego prowadzonego przez SJiKP UŚ do refleksji na temat słów w języku polskim, które z różnych powodów są dla nich ważne. Oto efekty ich rozważań:
- Trzy (a właściwie cztery) ważne słowa po polsku to dla mnie: „nowonarodzony” – bo oznacza być i stawać się na nowo; „nie” – bo kocham 'no’ we wszystkich językach: no, nie, nien, 不, いいえ, etc.; „sprzątać” i „sprzedać” – bo były bardzo trudne dla mnie z powodu wymowy i dużo musiałem ćwiczyć.
Kyle - Prawdopodobieństwo”, które znaczy „probability” po angielsku, jest dla mnie najtrudniejszym słowem. Po raz pierwszy zobaczyłem je, kiedy czytałem książkę o matematyce. To słowo jest bardzo długie, więc trudno je poprawnie wymówić i przeliterować; „pies” jest dla mnie najciekawszym słowem. Bardzo różni się od swojego odpowiednika w mandaryńskim. Myślę, że ma ciekawą formę gramatyczną (na przykład psa, psów, psie) i przyjemnie się je wymawia; „łosoś” jest dla mnie śmiesznym słowem, ponieważ jego wymowa brzmi podobnie do „sushi” po chińsku. Moje ulubione sushi to sushi z łososiem, więc za każdym razem, gdy słyszę „łosoś”, myślę o sushi.
Peng-Yin Chen - Pierwsze słowo to „cześć„, bo to było pierwsze słowo, które zapamiętałem; drugie słowo to „wódka„, ponieważ myślałem, że ten napój jest z Rosji, ale nie, jest z Polski; trzecie słowo to „książka„, bo było mi bardzo trudno je wymówić, kiedy zaczynałem uczyć się języka polskiego.
Nghia Bao Phuc Ho (Phil) - Zainteresowałam się Polską i podróżą tutaj, kiedy poznałam mojego narzeczonego w Wenezueli. Przyjazd do rozwiniętego kraju był dla mnie niesamowitym doświadczeniem, ponieważ od dawna fascynowała mnie stabilność gospodarcza, postęp technologiczny i potencjał tego miejsca. Odkrywanie polskiej kultury, zwyczajów, jedzenia, stylu życia i mody jest dla mnie fascynujące. Jednak największym wyzwaniem nie było tylko pokonanie tysięcy kilometrów z Ameryki Łacińskiej, ale także nauka nowego języka jest polskiego oraz doskonalenie angielskiego. Podróżowanie po świecie i studiowanie informatyki ze specjalizacją w cyberbezpieczeństwie to jedne z najlepszych doświadczeń w moim życiu. Dzięki temu rozwinęłam wiele nowych umiejętności – zarówno osobistych, jak i zawodowych. Opuszczenie mojego domu, rodziny, moich zwyczajów i kręgów przyjaciół oraz rozpoczęcie wszystkiego od nowa w kraju o innym języku było dla mnie wyzwaniem wymagającym dużo dyscypliny i wytrwałości. Jednak czuję się szczęśliwa, mając wokół siebie ludzi, którzy mnie wspierają i motywują, zwłaszcza wykładowców Uniwersytetu Śląskiego, którzy z cierpliwością uczą mnie nowych umiejętności i języków, a także przyjaciółki z różnych krajów, które dają mi swoje ciepło i wsparcie, abym nie czuła się samotna z dala od rodzinnego domu.
Yunixfer Lopez - Język polski wyróżnia się skomplikowaną fonetyką, co sprawia, że niektóre słowa są trudne do wymówienia i zapisania. Na przykład „szczęście” zawiera nietypowy zbitek spółgłosek, „źdźbło” (źdźbło trawy) wymaga precyzyjnej artykulacji, a „bezwzględny” (bezlitosny) łączy kilka trudnych do wymówienia głosek. Takie słowa pokazują zarówno wyzwania, jak i piękno języka polskiego.
Amgad Mohammed
Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej