Słuchacze Podyplomowych Studiów JPjO zadedykowali swoje świadectwa Ukrainie

21-03-2022

18.03.2022, w piątkowe popołudnie, odbyła się uroczystość zakończenia pierwszej w pełni zdalnej edycji Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego Uniwersytetu Śląskiego. Po trzech semestrach intensywnej weekendowej nauki świadectwa uzyskało ponad 80 osób. .Zajęcia na studiach to 350 godz. wykładów i ćwiczeń, warsztatów, praktyk i hospitacji. Prowadzili je specjaliści z UŚ, ale także  z innych zaprzyjaźnionych uczelni (np. Uniwersytetu Wrocławskiego czy Jagiellońskiego). Swoje kwalifikacje podwyższyli i uzyskali poświadczenie tego w momencie, w którym każdy kolejny nauczyciel języka polskiego jako obcego jest na wagę złota.

Zakończenie miało formę hybrydową: spora część absolwentów przyjechała, by osobiście uczestniczyć w uroczystości (jedna ze słuchaczek przyjechała w piątkowy ranek prosto ze Lwowa!!), część zaś zakończenie obserwowała, łącząc się internetowo. Były gratulacje, życzenia, kwiaty. Kwiaty – warto tu dodać symboliczne, piękne pojedyncze róże – absolwenci postanowili bowiem, że zamiast „składki na kwiatki” każdy z nich wpłaci dowolną sumę na jakąś organizację zajmującą się pomocą Ukrainie i Ukraińcom. Wśród absolwentów ok. 15 osób łączyła się z nami przez całe studia z Ukrainy ze swoich miast – więzi, które powstały, zostaną silne już na zawsze.